Икони на стилот

ikoni na stilot

Оскар Вајлд, еден сосема необичен и екстравагантен гениј

Негува посебен стил по кој набргу станува препознатлив. Носи долга коса, повремено се занимава со бокс, а својата соба ја украсува со перја од паун, син порцелан, лилјани и останати уметнички детали. До третата година на Оксфорд, Оскар Вајлд веќе ...

Повеќе »

Жан Кокто, „enfant terrible“ на француската литература

Овој писател, драматург, сликар, декоратер, сценограф одново го запознаваме секои десетина години. Во еден наврат ќе станат популарни неговите песни и романи, во друг – сценографијата и костимите за театар и филм, потоа се открива неговата наклонетост кон цртањето и ...

Повеќе »

Многу стил во Оријана Фалачи, доброволно осамена до последниот здив

Во своите дискусии беше рамна, честопати и над многу политичари кои ги интервјуираше. Но таа одбиваше да се зближи со било кого од нив, да остане после разговорот, да се сретне во неофицијална пригода. Секогаш избираше да остане доброволно сама.

Повеќе »

Збогум, Мадам Карвен

Француската модна дизајнерка и основачка на модната куќа „Карвен“ почина во својот дом во Париз. Имаше 105 години. Омилената креаторка на ситните жени, со слична градба како нејзината, својата модна куќа „Карвен“ ја основаше во 1945 година. Славата ја достигна ...

Повеќе »

Женствената Маргарет Фулер со машко перо

Била најначитаната жена на светот во времето во кое живеела, прва жена-уредник и прв дописник од странство. Маргарет Фулер, со своето остро „машко“ перо ќе го трасира патот, мошне трновит, по кој денес слободно одат припадничките на нејзиниот пол што ...

Повеќе »

Временска капсула: Што криеше гардероберот на Фрида Кало

По 50 години гардероберот на Фрида Кало е отворен и на јавноста е претставено што се имало во него. Облека во силни бои, исклучителен стил, екстравагантност и посебност. По смртта на големата мексиканска уметница Фрида Кало во 1954 година, нејзините ...

Повеќе »

Како се заслужува „титулата“ модна икона

Знаевте ли дека со терминот „модна икона“ не треба да си играте? Сајтот „Стајл.ком“ инцираше широка Интернет дебата на оваа тема кога уредничката Маја Сингер се побуни против Бијонсе и Кејт Мидлтон како модни икони. По долгите дискусии кои траеја ...

Повеќе »

5 жени кои се доказ дека стареењето не треба да биде толку тешко

Овие пет убави динамична жени нè убедуваат  дека годините се само бројки, а убавината не старее. „Мислам дека се чувствуваме повеќе слободни и независни кога ќе остареме. Повеќе сме искрени и отворени со себе и со другите“, вели 66-годишната Линда ...

Повеќе »

Во мода е позитивноста и смелиот стил!

А кој може да остане рамнодушен на стилот на 74-годишната Беатрикс Окс? Позната по стилот исто колку и по позитивноста, писателката Беатрикс Окс и во својата 74-та година од животот не „крева раце“ од модните игри. Талентираната уметница Беатрикс Окс ...

Повеќе »