Икони на стилот

ikoni na stilot

Тој суптилен, шармантен поет со многу стил, Блаже Конески

Во чест на неговиот роденден. Роден на 19 декември 1921 година, во прилепското село Небрегово, овој поет, прозаист, есеист, вонсериски лингвист, втемелувач и еден од најзначајните протагонисти на кодификацијата на македонскиот јазик и професор (студентите го обожаваа, беше познат по ...

Повеќе »

10 работи кои (можеби) не ги знаете за Мјучиа Прада

Мјучија Прада е една од највлијателните жени во модната индустрија. Еве ги 10-те факти од нејзиниот живот за кои (можеби) не сте ни чуле. 1. Таа има уникатно минато. Не само што Прада има докторат по политички науки, туку има ...

Повеќе »

Лујза Казати, икона на ексцентричноста и екстремната екстраваганција

Водела ексцентричен живот, препознатлива била по необичната и екстравагантна облека, а во својата градина чувала егзотични птици и животни. Љубовницата на Габриеле д Анунцио и муза на дузина славни уметници, која целиот живот го минала во раскош и луксузирање, починала ...

Повеќе »

Во чест на неговиот роденден: 10 работи кои (можеби) не ги знаете за Џими Хендрикс

Неколку факти од животот на музичарот кој со својот стил не престанува да ги инспирира и модните дизајнери. 1. Роден е на 27 ноември 1942 година како Џоли Ален Хендрикс. И татко му и мајка му поради тешката финансиска ситуација ...

Повеќе »

Инес дела Фресанж, икона на парискиот стил

Позната како муза на Карл Лагерфелд, поранешниот модел, а денес дизајнерка Инес дела Фресанж, блесна на насловната страница на декемврискиот Вог Париз. Со безвремена убавина (родена во 1957 година) поранешната муза на Лагерфелд и супермодел Инес дела Фресанж се врати ...

Повеќе »

Мелина Меркури, последната грчка божица

Во чест на роденденот на оваа глумица, пејачка и секако икона на 20-от век, да се потсетиме на нејзиниот стил и живот. Родена е на 18 октомври 1920 година во Атина, како Марија Амалија Меркури, кога завршила средно училиште примена ...

Повеќе »

Во чест на нејзиниот роденден: Рита Хејворд и неподносливата убавина на модното заведување

Талентирана глумица, позната по единствениот стил, Рита Хејворд беше врв на гламурот во 40-те години, симбол на женската убавина, прва фатална црвенокоса девојка, без вел на мистериозност кој до тогаш го диктираа Марлен Дитрих и Грета Гарбо, глумиците со по ...

Повеќе »

Во чест на неговиот роденден: 10 работи кои можеби не ги знаете за Лучијано Павароти

Беше една од иконите на 20-от век, тенор со големо „Т“, идол на милионската публика, а после цели четири децении на сцената се повлече на својот 70-ти роденден. Повлекувањето го најави на духовит начин, како што и живееше, дека „после ...

Повеќе »

Си беше еднаш една Бетина…

Супермоделите пред денешните супермодели. Пред да се појават на сцената Линда Евангелиста, Наоми, Кејт Мос, Кара Делевињ…, си беа еднаш една Бетина, Твиги, Верушка, Сузи Паркер…Овие прекрасни жени со безвремена убавина го истрасираа патот на денешниот поим за топ-модели. Особено, ...

Повеќе »

Анита Екберг и 10-те работи кои (можеби) не ги знаете за неа

Во чест на нејзиниот 83. роденден (29 септември) ова се десетте  занимливоста од животот на славната русокоса актерка, модел и секс симбол на 60-те години. 1 Керстин Анита Маријан Екберг е родена на 29 септември 1931 година во Малме, Шведска, ...

Повеќе »