Стил

Улична мода: Фустани кои ни носат среќа!

Лелеави фустани, цветни фустани, кошула-фустани, мини фустани, црни но исклучително секси…Улиците никогаш не биле толку разиграни благодарение на девојките кои во месесот на модните ревии низ светските метрополи покажаа колку многу има стил во еден фустан. Трендовите дозволуваат најразлични комбинации, ...

Повеќе »

Катерина Трпковска и Тамара Георгиевска со своите брендови ќе настапат на Саемот за мебел

Два македонски бренда за дизајн, предводени од младите дизајнерки Катерина Трпковска (Rinocca) и Тамара Георгиевска (We and Nature), кои забележаа огромен интерес од страна на публиката на Недела на дизајнот во Скопје 2014 (Skopje design week), решија да застанат рамо ...

Повеќе »

Топ 5 трендови на очила за сонце 2015: Огромни, округли, омбре, шарени и откачени како на Ајрис Апфел!

Оние кои сакаат да експериментираат со формите и боите на најпотребниот моден додаток за потоплите денови – очилата за сонце – оваа сезона можат да ја покажат целата своја смелост. Класичните модели на очила за сонце се под сенката на ...

Повеќе »

14 најскапи модни марки во 2015 година

Интернационалната консалтинг компанија Бреин енд Компани, процени дека луксузниот пазар „тежел“ 274 милијарди долари во 2014 година и има тенденција да расте до 280 милијарди долари во 2015 година. А модата е најдобриот начин за богатите да го покажат својот ...

Повеќе »

Кратка историја на полка точките: од знаци за болест до симболи на женственост

Полка точките биле модерни уште пред да станат хит на бикините на раскошните девојки од 50-те години. Во средновековна Европа, кога украсената облека и жакардот беа ткаенини за богати и благороднички семејства, на полка точките се гледало како на нешто ...

Повеќе »

На улиците на Париз, Милано, Лондон: 10 изгледи на Ана дела Русо зе сезоната есен 2015

Во месецот на модата, 52 – годишната уредничка на јапонскиот Вог не не разочара со стилот. Ана дело Русо ниеднаш не ги повтори модните парчиња кои ги носеше на модните недели во Париз, Милано и Лондон. Еве ги нејзините највпечатливи ...

Повеќе »

Што носеа познатите модни уреднички на неделите на мода во Њујорк, Милано, Париз и Лондон

Модните уреднички и блогерки беа елитата на уличната мода за време на модните недели во четирите светски метрополи. Повеќето од нив покажаа вистинска уметност во облекувањето. 52-годишната Ана дело Русо уште еднаш покажа смелост во модните комбинации. Креативната консултантка за ...

Повеќе »

Отстранете ги и „најтврдоглавите“ дамки од облеката на едноставен начин

Пред да бидете сигурни дека само хемиското чистење е решението за дамките на вашето омилено парче облека, пробајте ги овие едноставни трикчиња кои ги отстрануваат и најупорните дамки. Оцет и белка од јајце за дамки од трева Непријатните дамки на ...

Повеќе »

Топ 10 трендови за есен 2015 од модните писти

Сезоната есен 2015 е богата со трендови. Тантела, украсени потпетици, боено (вештачко) крзно, впечатливи обетки, фустани од 70-те години, реси, враќање на хипи-стилот… Трендот од 70-те години повторно се врати на модната сцена. Хипи стилот, исто така. Бројни се изгледите ...

Повеќе »

70 години со првата осигурителна компанија во Р.Македонија – Осигурување Македонија – Виена Иншуренс Груп

„Во овие 70 години нè знаевте под многу различни имиња, а некои од нив сеуште се популарни кај граѓаните: ДОЗ, ЗОИЛ, АДОР Македонија, КЈУБИ, за на крај, како дел од групацијата Виена Иншуренс Груп да го прифатиме името кое е ...

Повеќе »