Стил

Прв поглед на мебелот произлезен од соработката на Икеа и Том Диксон

Дизајнираниот мебел од соработката на шведскиот гигант Икеа и славниот дизајнер Том Диксон ќе биде во продажба на почетокот на февруари, а од првите фотографии се гледа дека „парчињата“ од колекцијата DELAKTIG се модерни и многу посакувани. Диксон и IKEA ...

Повеќе »

Резиме на проектот „Градење на интернационална конкурентност на текстилните компании во пограничниот регион Мк-Бг“

Во насока на споделување на искуства од соседните земји кои се главни конкуренти на македонските текстилни компании, но и добри партнери во задржувањето и задоволувањето на барањата на новите купувачи, Текстилно Трговско Здружение – Текстилен кластер од Македонија изминатава година ...

Повеќе »

Филмот „Исцелител“ ќе се прикажува на најголемиот филмски фестивал во Норвешка

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е селектиран да се прикажува на интернационалниот филмски фестивал во Тромсо, кој е најголем во Норвешка. Премиерното прикажување ќе биде денеска, а филмот ќе има уште две проекции во текот на фестивалот. „Исцелител“ ќе биде прикажан ...

Повеќе »

Добродојдовте во виртуелната реалност

Транспарентноста на компаниите  е најголемото очекување од корисниците во денешно време. Токму затоа со цел да покаже уште поголема отвореност и да ги приближи своите услуги до корисниците компанијата Инбох креираше иновативна веб страна http://www.inbox.com.mk/ , каде секој посетител преку ...

Повеќе »

Четкар за првпат ќе настапи со септет од познати македонски музичари во Станица 26

Концертната агенција и продукција „3Гонга“ Ве поканува на концертна свирка (Градска сесија бр.8) на македонскиот џез и фанк гитарист Владимир Василевски – Четкар на 17 јануари со почеток во 21.30 часот во ноќниот клуб „Станица 26“. Музичарот за првпат ќе ...

Повеќе »

Отворен повик за студирање на постдипломските студии на Меѓународната бизнис академија на Економски факултет – Љубљана, во Скопје

Можност за успешно искачување кон врвот во вашата професионална кариера! Пред еден месец Државниот Економски факултет – Љубљана при Универзитетот на Словенија, преку својот Регионален центар во Скопје, го отвори уписот на постдипломски студии на Меѓународната бизнис академија (IBA – ...

Повеќе »

Нова мини колекција од H&M за макси задоволство

H&M ја најавува пролетта со мини колекција која содржи 15-на модни парчиња. Посебно внимание привлекуваат кошулите со етно мотиви и везени цветови, додека коженото мантилче во кафена боја е наш фаворит за сезоната. Џемперите пак, се предимензионрани, костумите со риги ...

Повеќе »

Стара Нова година со џез забава и Џон. И. Апелгрeн во „Маракана“

Дочекот на Новата година по Јулијанскиот календар кај нас, а и во некои соседни земји е традиција . Познат е како Стара -Нова година, а пракса е да се празнува во кафeaна на 13 јануари. Еден поинаков дочек на Стара- ...

Повеќе »

Како да препознаете дали чантата е „фејк“ или од луксузна модна марка

До пред десетина години лесно се препознаваа по низа детаљи, денес некои од лажните чанти со лого на луксузна модна марка се толку вешто изработени што треба да поминеме низ мини обука за да ги препознаеме. Прво и основно: серијскиот ...

Повеќе »

ZARA има хит чантичка за оваа сезона

Зара лансираше чантичка направена од метал која брзо стана предмет на желби на трендсетерките. Чантата е целата метална, поточно бакарна и навистина се издвојува со оригиналниот изглед. Со оглед на прифатливата цена, не се сомневаме дека брзо ќе стане хит ...

Повеќе »