Во движење

„Каубој“ чизмите се враќаат на модната сцена, ќе ги засенат ли патиките?

Модните ревии на луксузните модни марки како Chloé, Dior или Céline први го најавија големиот моден тренд за пролет/лето 2018- „каубојките“. По нив и другите популарни модни марки ги претставија новите модели на чизми испириани од вестерн стилот, најчесто со висина ...

Повеќе »

Кендис Свонепул ја претставува новата колекција на Miss Sixty

Топ моделот Кендис Свонепул позира во Милано за рекламаната кампања на Miss Sixty за сезоната пролет/лето 2018. Италијанската модна марка повторно ја ангажираше русокосата убавица за да ја претстави новата колекција во која доминираат модните парчиња од тексас, асиметричните кроеви и ...

Повеќе »

Топ 10 модни трендови за пролет 2018

Што ќе доминира оваа пролет на уличната модна сцена? Од враќање на ресите и наборите до голем „камбек“ на вестерн стилот, особено на „каубој“ чизмите, пред нас е интересна модна сезона која дополнително ќе не расвесели со првите потопли денови. ...

Повеќе »

Значењето на постсредното образование за графички и веб дизајнери

 Денес многу млади стекнуваат основни или дополнителни компјутерски вештини преку завршени обуки, тренинзи и курсеви. Ваквото неформално образование е од голема корист за сите оние кои поради одредена причина немаат запишано или завршено високо образование. Едни од најбараните занимања во ...

Повеќе »

Резиме на проектот „Градење на интернационална конкурентност на текстилните компании во пограничниот регион Мк-Бг“

Во насока на споделување на искуства од соседните земји кои се главни конкуренти на македонските текстилни компании, но и добри партнери во задржувањето и задоволувањето на барањата на новите купувачи, Текстилно Трговско Здружение – Текстилен кластер од Македонија изминатава година ...

Повеќе »

Филмот „Исцелител“ ќе се прикажува на најголемиот филмски фестивал во Норвешка

Филмот „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески е селектиран да се прикажува на интернационалниот филмски фестивал во Тромсо, кој е најголем во Норвешка. Премиерното прикажување ќе биде денеска, а филмот ќе има уште две проекции во текот на фестивалот. „Исцелител“ ќе биде прикажан ...

Повеќе »

Добродојдовте во виртуелната реалност

Транспарентноста на компаниите  е најголемото очекување од корисниците во денешно време. Токму затоа со цел да покаже уште поголема отвореност и да ги приближи своите услуги до корисниците компанијата Инбох креираше иновативна веб страна http://www.inbox.com.mk/ , каде секој посетител преку ...

Повеќе »

Четкар за првпат ќе настапи со септет од познати македонски музичари во Станица 26

Концертната агенција и продукција „3Гонга“ Ве поканува на концертна свирка (Градска сесија бр.8) на македонскиот џез и фанк гитарист Владимир Василевски – Четкар на 17 јануари со почеток во 21.30 часот во ноќниот клуб „Станица 26“. Музичарот за првпат ќе ...

Повеќе »

Отворен повик за студирање на постдипломските студии на Меѓународната бизнис академија на Економски факултет – Љубљана, во Скопје

Можност за успешно искачување кон врвот во вашата професионална кариера! Пред еден месец Државниот Економски факултет – Љубљана при Универзитетот на Словенија, преку својот Регионален центар во Скопје, го отвори уписот на постдипломски студии на Меѓународната бизнис академија (IBA – ...

Повеќе »

Нова мини колекција од H&M за макси задоволство

H&M ја најавува пролетта со мини колекција која содржи 15-на модни парчиња. Посебно внимание привлекуваат кошулите со етно мотиви и везени цветови, додека коженото мантилче во кафена боја е наш фаворит за сезоната. Џемперите пак, се предимензионрани, костумите со риги ...

Повеќе »