Во движење

Сите патишта викендов водеа кон Skopje City Mall     

Полни ходници со посетители и голема гужва низ продавниците можеше да се види викендов во Skopje City Mall, кој го прослави својот петти роденден со многу настани и активности, музички концерти, натпревари и тридневен шопинг фестивал со големи попусти. Во ...

Повеќе »

Есенска тексас колекција од H&M

H&M лансираше нова еко тексас колекција за новата сезона. Колекцијата содржи фармерки со висок струк и „слим фит“ модели, тесни тексас сукњички, комбинезони со должина до глуждовите и кратки тексас јакни. Патентот се појавува како интересн детаљ на повеќето од ...

Повеќе »

Ако не излезеш на локални избори, оставаш можност за твоите потреби да одлучува некој друг

Младите луѓе во Македонија често ги врзуваат политиката и политичарите исклучиво со зборовите корупција, манипулација, злоупотреба на службената должност, богатење на грбот на граѓаните… За жал, не се далеку од вистината. Политичките елити на овие простори со ништо не покажале ...

Повеќе »

Огромен интерес за фестивалот на Новиот германски филм

Буквално пред преполна сала беше успешно отворен 13от по ред фестивал на Новиот германски филм. Турканици на врата од киното Милениум за филмот „Чик“ кој го означи стартот на фестивалот. Веќе од денеска (5 октомври), фестивалот се сели во киното ...

Повеќе »

Улична мода: Инспирирајте се од стилот на парижанките

За време на модната недела во Париз, парижанките покажаа што е трендовско и како тоа да се носи. Комбинации во кои доминираат карираните материјали, црвено од „глава до стапалата“, кожени панталони во силни бои, чизми над колениците, модни додатоци кои ...

Повеќе »

Отворен почесен конзулат на Мароко во Македонија

Во присуство на дипломатскиот кор и државниот врв свечено е отворен почесниот конзулат на Кралството Мароко во Македонија. Македонија и Мароко првпат воспоставија дипломатски односи на 18-ти септември 2002 година. Функцијата на почесен конзул ја извршува Илија Малинковски, назначен на ...

Повеќе »

Skopje City Mall прославува 5 години – Роденден за 5

По повод петтиот роденден на Skopje City Mall, денес се одржа прес-конференција на која претставници на менаџментот од трговскиот центар на медиумите им го претставија досегашното работење, идните планови, како и деталната роденденска програма. Генералниот директор на Skopje City Mall, ...

Повеќе »

Објавени победниците од наградниот конкурс за аматерска фотографија на Алпско млеко

  Неодамна заврши конкурсот за аматерска фотографија на Алпско млеко, кој имаше за цел да ги поттикне потрошувачите да ја споделат својата утринска или дневна приказна и преку фотографија да раскажат како најмногу сакаат да ги консумираат производите на Алпско ...

Повеќе »

Изглед на денот: Џиџи Хадид во карирани панталони од есенската колекција на Х&М

На модните писти навикнавме да ја гледаме во скапи дизајнерски парчиња, но популарната манекенка во секојдневието знае да облече модно парче одбрано од продавниците на хај-стрит брендовите кое всушност има многу пристапна цена. На париските улици за време на модната ...

Повеќе »

13ти Фестивал на новиот германски филм: Современ германски бран во киносалите ширум земјава

Утревечер на 4 октомври, по 13ти пат ќе биде отворен Германскиот филмски фестивал во Скопје. Наградуваниот германски игран филм „Чик“ на култниот Фатих Акин ќе ја има честа да го отвори фестивалот со почеток во 20 часот во киното Милениум. ...

Повеќе »