Во движење

Магијата на подарувањето

Се наближуваат божиќните и новогодишните празници, а со нив и сите оние мали задоволства кои си ги подаруваме и ги споделуваме со најблиските. Ова се денови кога им покажуваме колку ни значат пријателите и семејството, a со подарувањето им ја ...

Повеќе »

Извлечен среќниот добитник што ќе патува во Москва

По четиримесечната наградна игра на „ЛУКОИЛ Македонија“, конечно, е извлечен среќниот добитник, кој ќе ја има исклучителната можност да патува во престолнината на Русија и седум дена да ужива во волшебната Москва. Јане Боцевски од Скопје е среќниот добитник, кој ...

Повеќе »

Новогодишни украси за елка што се јадат и преслатки се! (три рецепти)

Сакате оригинално да си ја украсите елката и при тоа дечињата да бидат супер задоволни од украсите што се јадат? Имаме три фантастични рецепти. ЏИНЏЕРБРЕД ФИГУРИ Кексите од ѓумбир познати како џинџербред се највеселите колачиња кои се приготвуваат за божиќните ...

Повеќе »

MoeCV.mk – нова бесплатна алатка за креирање CV од Brainster

МоеCV.mk е нова и бесплатна алатка за креирање на дигитално CV. Со брза регистрација можеш за 5 минути да стигнеш до дизајнирано, онлајн CV кое вработува и е одобрено од HR менаџерите. Оваа апликација произлезе од викенд-хакатонот како дел од ...

Повеќе »

Ефикасно решение како да се намали сметката за електрична енергија

  Вчера се одржа еднодневен Иновативен камп – натпревар на средношколци во претприемачки вештини во организација на Џуниор Ачивмент Македонија, дел од глобалната мрежа Junior Achievements Worldwide. Програмата во Македонија е поддржана од УСАИД. Натпреварот е дел од програмата за ...

Повеќе »

Како да се намали „одливот на мозоци“ од Македонија: Денес почнува Иновативен камп

Со почеток во 10 часот, денеска во хотелот Холидеј ин – Скопје, ќе се одржи еднодневен „Иновативен камп – натпревар на средношколци во претприемачки вештини“. Натпреварот е во организација на Џуниор Ачивмент Македонија (Junior Achievement Macedonia), кој е дел од ...

Повеќе »

Иновативен камп за поттикнување претприемнички дух кај младите

Утре на 15 декември, со почеток во 10 часот во хотелот Холидеј ин – Скопје, ќе се одржи  еднодневен „Иновативен камп – натпревар на средношколци во претприемачки вештини“. Натпреварот е во организација на Џуниор Ачивмент Македонија (Junior Achievement Macedonia), кој ...

Повеќе »

Супер појадок: Крофнички полнети со кафе

Австриската пекара Kenilworth Bakery лансираше нов тренди производ кој го привлече вниманието на љубителите на крофни и кафе. Всушност, пекарницата понуди крофни кои се полнети со „филџан“ макијато. Крофните се прават на класичен начин, а потоа се прави вдлабнатина во ...

Повеќе »

Како и каде да ја поставите новогодишната елка и украсите во домот според фенг шуи

Според Фенг шуи, новогодишната елка, која инаку симболизира долговечност, треба да се постави во горниот лев агол на дневната соба. Поставувањето на новогодишната елка на горниот лев агол од дневната соба, според Фенг шуи филозофијата, ќе привлече богатство и просперитет ...

Повеќе »

Уште еднаш потврдена позицијата на Македонски Телеком како оператор на најдобрата мрежа

Потврдено од корисниците и независни агенции за тестирање на мрежите. Најголемиот дел од граѓаните на Република Македонија сметаат дека мрежата на Македонски Телеком е најдобра во земјава и дека ги оправдува нивните очекувања. Резултатите се добиени од истражувањето на реномираната ...

Повеќе »