Во движење

Модерен тандем: Дует на Џос Стоун и Каролина Гочева (ВИДЕО)

Дотерани во сличен „кежуал“ стајлинг и фармерки, во Градскиот парк во Скопје заедно запејаа британската поп дива која настапи на 35-то издание на Скопскиот џез фестивал, Џос Стоун, и македонската најпопуларна пејачка Каролина Гочева. Модерниот тандем ја испеја песната „Кој ...

Повеќе »

Помпом патики се новиот есенски хит

Пролетта и летото беа во знакот на пом-пом сандалите, сега пак пом-пом манијата се префрли на класичните и „слип он“ патики. Судејќи според уличната мода, ваквите патики се комбинираат со се -од плис сукњи па до фармерки, панталони и фустани. ...

Повеќе »

Зимската колекција на H&M е „кежуал“ шик!

Преку новиот тренди-водич насловен Northern Impressions, популарната модна марка H&M  ни ја претставува зимската колекција. Волнени капчиња, памучни блузи и џемпери, карирани кошули, волнени фустанчиња, тексас во две бои, но и „кежуал“ палтенца, колекцијата изобилува со симпатични модни парчиња кои брзо стануваат ...

Повеќе »

Денес и утре посетете го „Последниот двор во Дебармаалo“ и бидете дел од празната куќа полна со уметничка програма!

„Последниот двор во Дебармаалo“ на адреса Рузветова 44-А е повод да бидете дел од дводневниот настан „Еволуција на сонот“. Настанот ќе се случува два дена, на 15-ти и 16-ти октомври и осмислен е како едно спонтано дружење во кое куќата ...

Повеќе »

Топ 10 највкусни чоколади во светот

Имаат најмногу стил, прекрасен дизајн, превкусни се и се разбира, најскапи. Форест Гамп рече „Животот е како кутија со чоколада, никогаш не знаеш на какво ќе налеташ“. Убавата метафора сепак не важи за следниве 10 чоколада бидејќи нивните имиња се ...

Повеќе »

Венчаници како за принцези: Колекција Оскар де ла Рента 2017

Елеганцијата е сосема очекувана за модната марка Оскар де ла Рента, а новата колекција на венчаници од оваа куќа за сезоната есен/зима 2017 се создадени како за принцези. Тантела која ја следи силуетата, долги ракави, но и модели со корсети, ...

Повеќе »

Моделот Барби Фереира ги охрабри полничките девојки

Англиската модна марка Missguided  во новата рекламна кампања ги слави сите девојки кои имаат „плус сајз“ фигура. За таа цел беше ангажирана популарната полничка манекенка Барби Фереира како лице на кампањата за колекцијата есен 2016. Линијата вклучува модели кои се со ...

Повеќе »

Асос лансираше колекција инспирирана од принцезата Дијана

Принцезата од Велс, Дијана, отсекогаш со својот стил ги инспирирала креаторите. Сега, Асос лансираше колекција инспирирана од гардеробата на Лејди Ди, додавајќи современа нитка. Колекцијата содржи 20 модни парчиња, од елегантни до спортски, сите инспирирани од периодот на стилот на ...

Повеќе »

8 трендови на ранци од уличната мода

Практични за носење, преслатки или елегантни, ранците се совршени чантички за динамичните девојки кои си ги сакаат своите раце слободни. Без разлика на тоа што никогаш не излегуваат од мода, и кај нив се менуваат модните трендови. Какви ранци се ...

Повеќе »

Есенска колекција на венчаници од Вера Ванг: Славење на првата љубов!

Инспирирана од младешката љубов, во есенската колекција на венчаници „Вера Ванг“ доминираат романтични и храбри модели. Од тесни и елегантни силуети до драматични „балони“, невестите оваа есен имаат голем избор. Корсети, длабоки деколтеа, „спуштени“ ракави, откриени раменици, предолги ракави, контрастни ...

Повеќе »