Во движење

Атрактивни и интригантни толкувања на просторот

Престижната ликовна изложба Зимски салон по седумнаесетти пат ќе се отвори на 16ти февруари во Џифте Амам. Преку дефинирање на годинешната тема, Спектрални места изложбата низ мултимедијална композиција суштински пристапува кон различните сензационални толкувања за просторноста која ги носи визуелната ...

Повеќе »

Неколку занимливости од приватниот живот на Елон Маск: „Животот со Маск не е воопшто лесен“

Основачот на PayPal, а сега веќе и на култната компанија Тесла, бизнисменот и визионер Елон Маск, поседува имот кој се проценува во вредност од 13 милијарди евра. Очигледно ум, пари и шарм на Маск не му недостигаат, иако биографот Ешли ...

Повеќе »

H&M Divided – Колекција инспирирана од францускиот шик

Новата колекција H&M Divided носи кежуал модни парчиња во француски стил. За оваа пролет, фокусот е на црвената боја, на ригите, цветовите и точките. Од романтични фустани со флорален принт до „скини“ фармерки кои одлично се комбинираат со маичките со порака, ...

Повеќе »

5 работи кои ви ги упропастуваат фармерките

Џинсот останува наше омилено парче облека и за есенската сезона. Но во зависност од марката, моделот, ткаенината, бојата но и од тоа како ги чувате фармерките, тие можат да траат пократко или многу подолго. 1. Веројатно не сте размислувале дека ...

Повеќе »

Неповторливо AR доживување за корисниците на Македонски Телеком

Искусете ја магијата на AR технологијата – на најдобрата и најсигурна мрежа. Преземете ја апликацијата Telekom AR, скенирајте го кодот од билбордите и ТВ рекламите на Телеком и уживајте Во времиња полни со предизвици, можностите на технологијата ни пружаат ретка прилика ...

Повеќе »

Уште 8 дена за да инвестирате во својата професионална кариера

Отворен повик за студирање на меѓународни постдипломски студии по Менаџмент и организација на Меѓународната бизнис академија на Економски факултет – Љубљана, во Скопје до 15 февруари 2018 Меѓународната бизнис академија на Економски факултет – Љубљана, во Скопје, ја изведува современата ...

Повеќе »

6 модели на фармерки што ќе доминираат во сезоната пролет/лето 2018

Фармерките не излегуваат од мода, но моделите се менуваат од сезона во сезона. Па, доколку ги следите модните трендови, погледнете какви фармерки ќе се носат во потоплите денови. „Скини џинс“ Тесните фармерки кои ја следат линијата на телото остануваат модерни ...

Повеќе »

„Тиквеш“ и Македонската филхармонија ја официјализираа соработката

Во пресрет на 14. февруари – празникот на лозарите и винарите и денот на вљубените, „Тиквеш“ и Македонската филхармонија подготвија уникатно доживување. Винарската визба „Тиквеш“ и Македонската филхармонија ја официјализираа соработката која произлегува од спојот меѓу врвното вино и врвната музичка ...

Повеќе »

Поглед на новата Studio колекција од H&M

За сезоната пролет/лето 2018 е дизајнирана колекцијата H&M Studio која содржи ексклузивни модни парчиња. Главна инспирација за колекцијата е јапонскиот минималистички дизајн. Од објавениот „lookbook S/S 2018“ гледаме дека модните парчиња имаат чисти линии, доминираат светлите бои особено на фустаните, туниките се со ...

Повеќе »

Македонските кроасани 4U хит на најголемиот саем за слатки во Германија

Македонската компанија „Жито пром“ годината ја почна со учество на еден од најголемите саеми за слатки во светот ISM кој се одржа во Келн, Германија, а главниот производ со кој се претставија беа кроасаните 4U. Тие може да се најдат ...

Повеќе »