Во движење

Кристи Тарлингтон ја претстави новата колекција од H&M

Супермоделот од 90-те години, денес 49-годишна убавица, Кристи Тарлингтон, е лице на новата кампања на Х&М за пролетната колекција насловена Conscious. Колекцијата е дизајнирана од рециклиран полиестер и органски лен. За модните парчиња H&M исто така употреби  ECONYL®  и рециклирано ...

Повеќе »

Какво вино со какво сирење „оди“ – совршени парови

Кравјото, овчото, козјото или мешаното сирење, тврдо или меко, младо или старо – тоа е совршен партнер на виното, бело или црвено, суво или слатко, ароматично или не, младо или „отстоено“, пенливо или мирно. За страсно да се „бакнат“ сирењето ...

Повеќе »

Како најдобро да го заштитите вашиот дом или деловен простор

Во денешно време се јавува сѐ поголема потреба од обезбедување на домот, работното место, личното и семејно обезбедување, кои стануваат неопходен предуслов за мирен и спокоен живот заштитен од надворешни и внатрешни опасности. Најдоброто решение е инвестирање во професионални услуги ...

Повеќе »

Користењето мобилен телефон при возење е голем ризик фактор за безбедноста во сообраќајот

Ризикот од сообраќајна незгода е четирикратно поголем доколку се користи мобилен телефон за време на управување со моторно возило. Токму заради овој факт, кампањата „Јас внимавам” која своите активности ги насочува кон зголемувањето на јавната свест за поголема безбедност во ...

Повеќе »

По повод Денот на вљубените: Над 1500 писма испратени преку Љубовната пошта на Скопје сити мол

Вистинска љубовна еуфорија деновиве владееше во Скопје сити мол. Повеќе од 1500 писма се испратени досега како дел од кампањата „Испрати љубов“ која по повод Денот на вљубените ја организира молот. „Љубовната пошта“ во трговскиот работи континуирано и посветено, со ...

Повеќе »

Тексас колекција од H&M: Едни поразлични фармерки и јакни

Модниот гигант H&M ја лансираше кампањата за пролетната колекција посветена на тексасот. Со оглед на тоа дека колекцијата има најразлични тексас парчиња, од H&M предлагаат да комбинираме тексас со тексас и на тој начин да ја искажеме нашата индивидуалност. Во „игра“ и ...

Повеќе »

Неколку занимливости за Свети Трифун, славата на лозарите и гостилниците

Во православниот свет, 14.февруари се слави свети Трифун, за кого се верува дека ги заштитува селата, населбите и градовите од поплави, дека е чувар на лозјата и другите ниви од различни штетници. Свети Трифун е слава на лозарите и гостилниците, а ...

Повеќе »

Асоцијација на менаџери на Македонија го одржа ексклузивниот настан со Дарко Марковиќ

Во понеделник, 12 февруари, во хотел Арка во Скопје во организација на Асоцијацијата на менаџери на Македонија, за прв пат во Македонија, се одржа ексклузивен настан од страна на најдобриот мотивациски говорник на Балканот, Дарко Мирковиќ. „Асоцијацијата на менаџери на ...

Повеќе »

Неколку занимливости за скандалозната историја на Свети Валентин

Бидејќи околу свети Валентин се создала толкава збрка и недореченост, но и многу контроверзии, католичката црква во шеесеттите години на 20 век го избришала овој светец од црковниот календар. Со бичување на жените се осигурувала плодност Замислете само голи мажи ...

Повеќе »

Улична мода: Најоригиналните модни изгледи на Њујоршката модна недела

Сезоната на модни недели, резервирана за февруари, започна со Њујоршката модна недела. Стилски инспирации видовме и на модните писти, и на улиците. Дождливото време не ги премисли њујоркчанките да покажат оригинални модни комбинации, гардероба во силни бои (наспроти сивилото на ...

Повеќе »