Во движење

По 40 години Маноло Бланик дебитира со машка колекција

Славниот дизајнер Маноло Бланик кој произведува чевли од 60-те години, фокусирајќи се само на женскиот дизајн, за прв пат лансира машка колекција. Иако е познат како дизајнер на женски чевли, малкумина знаат дека Маноло Бланик, со години наназад, сам си ...

Повеќе »

Кога соништата стануваат реалност

Веднаш се вљубивме во делата на уметницата Џи Јанг Ли, кои ги создава во нејзиното студио во Сеул, Кореја. Без да се употреби фотошоп, таа успева да ја претвори својата креативна визија во реалност. Користејќи сцени од познатите народни приказни, ...

Повеќе »

После зимата секогаш доаѓа пролет: Џон Галијано се врати!

Маргиела Пролет 2015 После дождот секогаш доаѓа сонце. Ако не верувате во оваа изрека, погледнете во Џон Галијано. По четири години во егзил откако беше отпуштен од „Кристијан Диор“, 54-годишниот дизајнер официјално се врати на модната сцена со своето деби ...

Повеќе »

Златен глобус: Моќен говор на Џорџ Клуни за неговата љубов Амал и „Јас сум Шарли“

72-то издание на „Златен глобус“ помина со многу смеја, а на Џорџ Клуни му донесе награда за животно дело за која тој одржа говор со многу стил. Започна со смеја, а заврши со воодушевувачки овации. На доделувањето на наградите Златен ...

Повеќе »

Утре ќе се случува модниот момент на годината: Џон Галијано ќе дебитира за „Мартин Маргиела“

Џон Галијано ќе го направи своето деби за Мејсон Мартин Маргиела утре во Лондон. Многумина се прашуваат дали модниот гениј Галијано повторно ќе триумфира. Веста дека Ренѕо Росо го вработи Џон Галијано (кој беше отпуштен од Диор) во Мејсон Мартин ...

Повеќе »

Џорџ Клуни блиску до развод, можна причина Сандра Булок

И покрај тоа што се во брак само неколку месеци, таблоидите веќе на големо овие  денови известуваат дека Џорџ Клуни и Амал Аламудин се блиску до развод. Според најновите известувања (или озборувања) адвокатката покажувала отворено нетрпение кон пријателите на Клуни ...

Повеќе »

Топ-модели позираат како кукли во фантастичниот едиторијал за Вог Париз

Моделите Магдалена Фраковијак и Елизабет Ерм позираат како луксузни модни кукли во фантастичната фотосесија направена за Вог Париз, пред објективот на италијанскиот фотограф Џампаоло Сгура. Едиторијалот е објавен во изданието декември/јануари 2015.

Повеќе »

Кара Делевињ во глам рок стил доаѓа од планетата Кардашија

На забавата организирана од списанието W, топ моделот се појави со сестрите Кардашијан со кои во последно време многу се дружи. Колку примила од нив кога е во прашање облекувањето, веќе се гледа по изборот на фустанот. На прв поглед, ...

Повеќе »

И Ив Сен Лоран со ѕвезда – бабичка: Џони Мичел е новото лице!

71-годишната Џони Мичел е новата ѕвезда во  кампањата на модната марка Ив Сен Лоран. Новото лице на Ив Сен Лоран не е некој гламурозен супермодел со своите 20-тина и кусур години, туку 71-годишната канадска музичарка Џони Мичел. Облечена во „фолк-туника“, ...

Повеќе »

Шик бабички на модната сцена: Џоан Дидион е новата ѕвезда на Селин

Кога малку подобро ќе размислиме, Џоан Дидион и навистина е олицетворение на модната марка Селин, зашто таа е дама која сака да носи удобна а квалитетна облека со минималистички крој. 80-годишната писателка Џоан Дидион е новото заштитно лице на Селин ...

Повеќе »