Тренди бар

Платинест медал за врвното црвено вино „Барово“ на Decanter во Лондон 

Врвното „тероар“ црвено вино „Барово“ на Винарската визба „Тиквеш“, од бербата 2015-та, е наградено со платинест медал на еден од најмасовните меѓународни вински натпревари – Decanter 2018, кој се одржува во Лондон, а на кој секоја година за престиж во ...

Повеќе »

Црвеното вино My Way 2011 од Бовин прогласено за едно од најдобрите на светот

Винаријата Бовин освои златен медал на најважниот американски вински натпревар Избрани квалитетни вина од целиот свет, како и од САД и Канада беа оценувани на интернационалниот вински натпревар одржан во Рочестер, Њујорк. 25 експерти од 8 земји, реномирани сомелиери, енолози, ...

Повеќе »

Вината на „Тиквеш“ освоија 15 награди во Лондон 

Винарската визба „Тиквеш“ го повтори одличниот успех од минатите години, освојувајќи нови 15 награди за своите врвни вина на годинешниот меѓународен вински натпревар – International Wine Challenge (IWC), кој годинава по 35-ти пат се одржа во Лондон, В. Британија. На ...

Повеќе »

Европските лидери ќе пијат врвни македонски вина од „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Премиерите и министрите на 28-те земји членки од Европската Унија, како и нивните колеги од земјите кандидати за членство од регионот, кои ќе учествуваат на претстојниот, според многумина, исклучително значаен самит за европската перпектива на Западен Балкан што ќе се ...

Повеќе »

Македонскиот инструментален состав „Chromatic Point“ утревечер во Станица 26

Утревечер, на 16 мај, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, во организација на 3Гонга ќе настапи македонскиот инструментален состав „Chromatic Point“. Оваа музичка група свири инструментален етно прогресив метал. Членовите на бендот Душко Ичев на клавијатури, ...

Повеќе »

Српските џез виртуози Душан Јевтовиќ и Васил Хаџиманов во Станица 26

Во четврток, на 17 мај, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26 настапува гитаристот Душан Јевтовиќ, заедно со миленикот на скопската публика Васил Хаџиманов на клавијатури и Богдан Џурџевиќ на тапани. Концертот на ова џез трио е ...

Повеќе »

Класична и џез музика врзана за Македонија, а со њујоршка инспирција

Денеска се одржа конференција за печат по повод престојните два концерти на Дуке Бојаџиев со наслов „Сон Верба Љубов“, кои ќе се одржат утревечер на 11 мај со почеток во 19.30 часот и во сабота на 12 мај во истиот ...

Повеќе »

Како да направите поинаква роденденска прослава?

Торта расцепкана на размачкани парчиња, гости кои доцнат повеќе од еден час, руска салата, кифлички и куп неуспешни фотки објавени на Facebook – најчестата реалност на нашите родендени. Сите би сакале да направиме нешто поинакво, да направиме забава за која ...

Повеќе »

Најреномираниот светски вински магазин „Wine advocate“ со највисоки оценки за три вина на винаријата „Стоби“

Три вина на винаријата „Стоби“ добија многу високи оценки од еден од највлијателните вински критичари во светот, Марк Скваерс, во рецензиите кои ги објави еминентниот вински магазин „Wine Advocate“ на најреномираниот светски вински критичар Роберт Паркер. Највисоки оценки доби виното ...

Повеќе »

Вечерва концерт на Боб Џејмс трио во Македонска филхармонија

Култниот музичар, композитор и продуцент Боб Џејмс пристигна во Скопје, каде вечерва со почеток во 19.30 часот ќе настапи во Македонската филхармонија заедно со Michael Palazzolo на бас и Patrick Williams на тапани. Светската музичка критика го дефинираше овој пијанист ...

Повеќе »