Тренди бар

Вината Камник меѓу најдобрите на светски вински настани

  Eдна од најновите вести поврзана со вината на Винарија Камник е дека тие ќе се најдат меѓу дел од најдобрите светски вина на претстојниот VINEXPO 2017 во Бордо, Франција и ќе бидат меѓу протагонистите на ексклузивниот штанд на Андреас ...

Повеќе »

Белградската елита воодушевена од премиум вината на „Стоби“ и македонската гастрономија

  Македонската традиционална храна и врвните вина на винаријата „Стоби“ изминатиот месец беа единственото нешто што можеше да се најде на менито на елитниот ресторан „Ковач“ во Белград . Во овој ресторан од 8 до 22 мај се одржуваше манифестацијата ...

Повеќе »

#СкопјеГурман – стартува кампањата која ќе го претвори градот во најгурманско место до сега

Водечкиот сајт за попусти и воедно лидер во е-трговија – Grouper.mk ја најавува новата кампања  – “Недела на храна” под слоганот “Скопје гурман ти ќе бидеш”. “Kампањата “Недела на храна” ќе го претвори Скопје во најгурманско место до сега преку ...

Повеќе »

Клаберите в сабота ќе уживаат на последната забава од првата сезона на Епицентар

Елементите кои го сочинуваат клабингот се музиката и танцувањето! Последниот ден од затворањето на првата сезона на клубот Епицентар со почеток од 00:30 часот, ќе ја заокружиме со перформанс на Ivana Kocevska и Doychin Dochev кои за ова ќе кажат: ...

Повеќе »

Гери Мартин за роденденот на кафулето „Излет“ во Скопје

Во сабота на 27 мај, скопското кафуле „Излет“ ќе прослави точно 8 години од своето постоење. Забавата почнува со диџеите Маци Стојановиќ и Самоил Радински, а ѕвезда на вечерта ќе биде познатиот диџеј од Детроит, Гери Мартин. Истиот ден сопственикот ...

Повеќе »

„Тиквеш“ одново го потврди статусот – најтрофејна винарница од регионот

Врвните автентични вина на Винарската визба „Тиквеш“ освоија вкупно 25 медали и признанија на трите престижни светски вински натпревари што се одржуваат оваа пролет во Лондон и Брисел, со што „Тиквеш“ го потврди статусот – најнаградувана винарница од Југо-источна Европа. ...

Повеќе »

Македонскиот виолинист Александар Иванов ќе ја претставува Европа на светски натпревар

Македонскиот виолинист Александар Иванов (16 години), иако е на средношколска возраст, сепак е најмладиот студент на Конзерваториумот „Рихард Вагнер“ во Виена, Австрија, во класата на професор Игор Петрушевски, кој предавал и на Кралската академија во Лондон. На 20 мај ќе ...

Повеќе »

Готвачите на ГАСТРОМАК се „позлатија“ на натпреварот во Измир

Тимот на Македонската Асоцијација на Готвачи и Шефови – ГастроМак Македонија, освои три златни медали на годинешниот Прв интернационален гастрономски натпревар во Измир, Турција, кој што се одржа од 06 до 08 мај, 2017 година. Тимот на готвачи на ГастроМак ...

Повеќе »

Холандскиот диџеј Jooris Voorn денес настапува во Епицентар

Jooris Voorn со својот настап денес, 11 мај, во клубот Епицентар е како природно потсетување дека квалитетот е единствена референца која е важна за да се отворат вратите на DJ кабината. Joris Voorn е глобално почитуван DJ и продуцент, кој ...

Повеќе »

Престижен медал за Александрија розе на Тиквеш

Винарската визба „Тиквеш“ ја продолжи традицијата на освојување медали на најголемиот светски натпревар на розе вина „Le Mondial du Rosé“, што се одржува во Кан, Франција. На годинешното натпреварување, новата екстензија на еден од најпопуларните вински брендoви во земјава и ...

Повеќе »