Тренди бар

Ролат-сладолед нов хит на Инстаграм

По популарните црн сладолед и слодолед во облак, нова трендовска манија за сладолед го преплавува Инстаграм. Станува збор за сладолед во ролат, подготвен според азијската техника „стир фрај“. Ваквиот сладолед не е непознат за Камбоџа, Малезија, Тајланд и Филипини, од ...

Повеќе »

Топ 3 топли чоколади кои мора да ги пробате оваа есен

Ја сакате топлата чоколада подготвена на сите можни начини, дури и со бела чоколада. Но не заборавајте на највкусните три комбинации, а доколку до сега не сте ги пробале – сезоната на студените денови е пред нас, а ништо толку ...

Повеќе »

Halloween afterwork забава во Дистрикт бар

Овие неколку месеци, се навикнавме во градот да има едно место кое постојано ни нуди нови изненадувања, уникатни искуства и вистинска забава. Дистрикт барот и ресторан прераснува во култно место во центарот на Скопје, каде што коктелите се извонредно вкусни ...

Повеќе »

Резервирајте си го петок: Забава со диџеј Trus’me во Станица 26

Во петок на 28 октомври, промотерската куќа Баланс, на голема радост на скопјани, успеа да го обезбеди еден од највлијателните диџеи во моментов во Европа, Trus’me, кој ќе настапи во ноќниот клуб Станица 26. Негова музичка поддршка ќе биде препознатливиот ...

Повеќе »

Превкусна топла бела чоколада

Превкусен пијалок за студените денови кои ќе ви го разубави денот. Намирници – 250 гр бела чоколада, 750 мл млеко кравје полномасно, 2 лажици ликер по желба, 125 мл хопла матена/шлаг, лажичка цимет. Подготовка Ставете го млекото во лонче и ...

Повеќе »

5 работи кои (веројатно) не ги знаете за виното

Веројатно веќе слушнавте, Италија има бесплатна 24-часовна фонтана за вино. Вино пак, со вкус на „кит-кет“ навистина постои, само во Јапонија, а може да се нарача и преку интернет-продавницата „Амазон“. А во најстариот закон во светот, постоела ставка за виното во ...

Повеќе »

Чаша вино пред спиење ги топи килограмите

Новото истражување потврдува дека чаша вино пред спиење помага за губење на килограмите и тоа поради „волшебната“ состојка која ја содржи. Истражувањето направено во универзитетот Вашингтон Стејт покажува дека виното и слабеењето одат рака под рака благодарение на т.н ресвератрол ...

Повеќе »

Отворање на новата сезона во Станица 26

По одличната забава што се случи изминатиот петок во Клубот Станица 26 во соработка со промотерската куќа БАЛАНС, каде настапи детроитското тандем техно дуо „Octave one“ својата 4та сезона како С26, овој ноќен клуб официјално ќе ја започне в среда ...

Повеќе »

Кафе со млеко и тиква – неповторлив вкус!

Есента е вистинска сезона да уживате во кафето со млеко и тиква (Pumpkin Spise Latte). Но со оглед на тоа дека немаме Starbucks во нашиот град, би требале да сме скратени од ова задоволство. Освен ако не си го подготвиме сами дома. ...

Повеќе »

Детроитската техно сцена во Скопје: Octave One во ноќниот клуб Станица 26

На 14 Октомври (петок) во ноќниот клуб „Станица 26“ во соработка со скопската продуцетска куќа Баланс ќе настапи братското дуо „Octave One“ од Детроит. Градот Детроит е директна инспирација за повеќегодишното работење на Баланс и претставувањето на Техно артистите од ...

Повеќе »