Тренди бар

Фестивал на младо вино 2016 во „Тиквеш“

Многубројните љубители на виното имаа можност да присуствуваат на првото отворање на бочвите со вино од годинешната берба, кое традиционално се одржува во винарската визба „Тиквеш“, во рамки на манифестацијата „Фестивал на младо вино “. Судејќи според првичните импресии од ...

Повеќе »

Романтично гастрономско уживање во „Дистрикт“ (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Ако сакате да доживеете едно поинакво гастрономско искуство без да го напуштите градот, посетете го ресторанот „Дистрикт“ во хотелот Скопје Мериот и препуштете се на волшебната атмосфера дегустирајќи врвни специјалитети дизајнирани од шефот на кујната Питер Татар и неговиот тим. ...

Повеќе »

Нов тренди производ од Мекдоналдс – Нутела бургер

Познатиот ланец за брза храна McDonald’s лансираше нов производ, таканаречен нутела бургер. За сега тој се продава само во Италија. Десертот се вика „Sweety con Nutella” и иако изгледа како вистински хамбургер не содржи месо. Во прашање е само пециво ...

Повеќе »

Во Дистрикт ќе се одбележува Денот на Свети Мартин

Од 10-ти до 14-ти ноември во Дистрикт, барот и ресторан во Скопје Мериот хотел, ќе се одбележува празникот по повод Денот на Свети Мартин. Универзално познатиот празник во овој интернационален ресторан ќе биде одбележан со специјална понуда на менито за ...

Повеќе »

Подгответе се за ураганот „HEIDI“, ветува луда журка утре во МКЦ

„WIN MUSIC FREEDOM” по одличната градска забава со Miss Kittin, Solomun Hosh и Pan Pot има чест да ви ја претстави ураганот HEIDI, жената која во последната декада стигна до висока позиција, всушност лидер во презентација на најквалитетна андерграунд хаус ...

Повеќе »

„Златна монета“ за Пивара Скопје

  Пивара Скопје наградена за својот деловен углед и за придонесот во развојот на заедницата.   Сојузот на стопански комори на Македонија ѝ го додели на Пивара Скопје признанието „Златна монета“ за бренд со највисока корпоративна репутација во земјата. Ваквото ...

Повеќе »

Мовембер движењето го одбележуваме и во Дистрикт

Забавите во Дистрикт барот и ресторан, лоциран на самиот плоштад во центарот на градот продолжуваат! Веќе некое време afterwork коктел збиднувањата во Дистрикт се дел од културната и социјална мапа на градот, па така тимот не информира дека традицијата продолжува ...

Повеќе »

Eatalian – Мало италијанско катче во центарот на Скопје

Денес официјално се отворија вратите на Eatalian, изложбено-продажниот салон на ИТА Бренд, на чии полици можат да се најдат 100% италијански производи. Од сега на сите гурмани ќе им бидат достапни некои од најдобрите брендови кои нѝ доаѓаат од Италија ...

Повеќе »

Starbucks ги претстави новите новогодишни пијалаци

Популарниот бренд Starbucks го претстави годинешното новогодишно мени, и изгледа фантастично. Оние кои ќе имаат можност да уживаат во Starbucks ќе можат да дегустираат Caramel Brulée, Chestnut Praline, Peppermint Mocha, Eggnog и Gingerbread. Дополнително во понудата има и ново празнично кафе наречено Холидеј ...

Повеќе »

Ролат-сладолед нов хит на Инстаграм

По популарните црн сладолед и слодолед во облак, нова трендовска манија за сладолед го преплавува Инстаграм. Станува збор за сладолед во ролат, подготвен според азијската техника „стир фрај“. Ваквиот сладолед не е непознат за Камбоџа, Малезија, Тајланд и Филипини, од ...

Повеќе »