Водич за здравје

Зошто се важни витамините за децата и за што служат тие?

На сите ни е добро познато дека витамините се многу важни за правилен раст и развој на децата, меѓутоа и за подобрување на здравјето воопшто и за одржување добар баланс во организмот кај возрасните. Но, дали знаете што всушност претставуваат ...

Повеќе »

Стар тибетански лек од лук (совршен за топење на масни наслаги)

Овој лек е пронајден од експедицијата на УНЕСКО во 1971 во еден тибетски манастир, напишан на една глинена табличка. Текстот е приведен на сите светски јазици. Лекот се користел на Тибет за спречување од инфаркт, склероза, стенокардија, апоплексија и тумор. ...

Повеќе »

Елколект го започнува четвртиот циклус од наградната игра ДА РЕЦИКЛИРАМЕ И ДА СЕ НАГРАДУВАМЕ

На граѓаните на општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село старите и дотрајани електрични и електронски апарати може да им донесат вредни награди  Елколект ДОО, како компанија со најголем придонес во заштита на животната средина за 2017та година, континуирано ги ...

Повеќе »

Eucerin® DermoPure– Иновативна комбинација од состојки, за помазна и почиста кожа

Со новата линија DermoPure, Eucerin®претставува нови и подобрени производи за луѓе со кожа, склона кон акни. Производите од линијата ефикасно се борат со акнеичните промени на кожата и ги смируваат иритациите, при што истовремено ја спречуваат појавата на нови. Новиот ...

Повеќе »

Скопје трча 10КМ: Изненадување од Виз Ер Скопски маратон

Организаторите на Виз Ер Скопскиот маратон подготвува нова трка во спортскиот календар на градот. Скопје трча 10КМ е изненадувањето кое се креира долго време и кое цели кон воспоставување на уште една спортска манифестација која ќе ги поткрепи темелите на ...

Повеќе »

Како до негувана кожа на лицето без акни?

Акните се едeн од најчестите проблеми на кожата кои се јавуваат кај 80% од адолесцентите, најчесто на возраст од 12 до 30 години. Првите промени се јавуваат во пубертетот, се манифестираат како црни или бели комедони, а најчесто се засегнати лицето (T-зоната), грбот и деколтето. На комедоните понатаму може да се ...

Повеќе »

За време за Супер купот Пакомак собра 6.000 тони стакло повеќе од вообичаено

Зад нас е август, месецот кој во Скопје го одбележа светски настан како што беше Супер Купот и фудбалскиот дуел меѓу Реал Мадрид и Манчестер Јунајтед, кој се одигра на 8 август во Скопје. Европската куќа на фудбалот изрази јавна ...

Повеќе »

Јогурт – Идеален појадок за летните горештини

 Освежителен, нискокалоричен, полн со протеини, минерали и витамини, јогуртот содржи многу малку калории и е идеален летен пијалок, кој освен нутритивните, има и други вредности и забележителни ефекти врз здравјето и општата благосостојба. Освен што помага при согорување на мастите, ...

Повеќе »

5 намирници кои имаат пократок рок отколку што мислите

Познат ни е рокот на траење на конзервираните производи како и на сувомеснатите артикли, но некои намирници кои мислиме дека можат лесно да потрајат во фрижидер, брзо се упропастуваат и имаат или исклучително краток рок на траење или пак, го ...

Повеќе »

Што може да предизвика дехидрација во жешките денови

Познато е дека телото содржи 60 отсто вода и ако загубите само 1,5 отсто веќе ќе ги почувствувате симптомите на дехидрација, а тоа се чувство на замор, пад на нивото на енергија, лошо расположение и слаба концентрација. Често се случува ...

Повеќе »