Водич за здравје

Eucerin ELASTICITY+FILLER –последен научен новитет за нега на кожата

За ефективна нега на возрасната кожа по 50-тата година Еуцерин ја дополни колекцијата за нега на возрасна кожа со производите Eucerin ELASTICITY+FILLER. „Одделот за истражување и развој на Еуцерин постојано работи на унапредување на технологијата за борба против стареење на кожата ...

Повеќе »

Даниел Абраткиевич: Конечно на пациентите на Балканот ќе им го решиме проблемот со враснати нокти

  Tретман за враснати нокти, кој ќе биде успешен, безболен, нехирууршки и удобен за пациентот конечно и во Македонија. Токму на таа тема за враснати нокти разговараме со Даниел Абраткиевич, експерт и едукатор за Аркада методот  кој е во дводневна ...

Повеќе »

Салеп со цимет – највкусен протерувач на грипот и кашлицата

Кремаст, врел пијалак, оној што се прави од коренот на салеп. Одличен сојузник е во борбата протв грипот и кашлањето. Порано го имаше во таква, чиста форма. Денес пак сè почесто го наоѓаме во други варијанти и добиен од други ...

Повеќе »

Јавните личности говорат „гласно“. Место за сите има – Еднакви под сонцето

Денес во просториите на Информативниот центар на ЕУ со почеток во 16 часот во организација на Невладините организации „НВО Детски свет – Нов почеток“ и „Светот на дланка“ ќе биде одржан настан со цел да се докаже и укаже еднаквоста ...

Повеќе »

Колку филџани зелен чај треба да пиеме дневно?

Кинезите велат „подобро три дена без храна отколку еден ден без чај“. Но иако зелениот чај е многу здрав, многу е важно да водиме сметка за количината. За да ги почувствуваме благодетите од зелениот чај треба да пиеме по 7 ...

Повеќе »

Лечењето на враснати нокти преку иновативната метода Аркада достапна на Балканот

  Нехируршкиот  третман на враснати нокти Аркада на пациентите на Балканот е достапен во 101 Фоот клиниките. Еминентниот експерт и едукатор за оваа метода, Даниел Абраткиевич во дводневна посета на 101 Фоот клиниката во Скопје ќе го обучува медицинскиот тим ...

Повеќе »

Нега на возрасна кожа со производите на Еуцерин

Природно е да сакаме да изгледаме убаво. Секој од нас посакува младоста и убавината вечно да траат. Но за жал, после 30-тата година од животот нормално е човековото тело да почне да го губи чекорот со времето, бидејќи регенеративните механизми ...

Повеќе »

Нарушениот сон води кон дебелеење, еве зошто

Новото истражување објавено во списанието „European Journal of Clinical Nutrition“ ни дава одговор на прашањето зашто се прејадуваме и зашто се дебелееме. Во опсежната анализа во која биле вклучени 180 луѓе, истражувачите ја откирле поврзаноста меѓу недостатокот на сон и ...

Повеќе »

Подигнете го имунитетот и избегнете ги настинките: Супа од морков, лук и ѓумбир

Оваа вкусна и здрава супа е резревирана за постудените денови и сезоната на грип. Го подигнува имунитетот и ги спречува настинките, па затоа вклучете ја почесто во зимското мени на исхрана. Потребни намирници – 1 кг моркови, 1 кромид, 3 ...

Повеќе »

Што открива за вас вашата омилена храна

Исто како вашата омилена боја, омилените филмови и музика, желбата за солен чипс, лутите пиперки, киселите цитруси и вкусни колачи е тесно поврзана со личноста, тврди американскиот невролог д-р Алан Р. Хирш во својата книга „Кој е вкусот на вашиот ...

Повеќе »