Водич за здравје

Еко–акција за собирање отпад на кејот на Вардар

Вработените и менаџментот на Пивара Скопје, заедно со Амбасадата на Холандија во Македонија и компанијата Пакомак, исчистија над 3 километри од кејот на реката Вардар во Скопје. Во рамки на акцијата собран е целокупниот сув отпад кој понатаму ќе биде ...

Повеќе »

Медика Истанбул Тетово нуди нов концепт на врвна здравствена услуга

Дванаесет оддели, модерна апаратура и нов современ концепт на здравствени услуги нуди новата поликлиника Медика Истанбул Тетово којашто и официјално ги отвори вратите. Радиологија, нуклеарна медицина, ортопедија, неврологија, урологија, гинекологија, педијатрија, општа хирургија, интерна медицина,  ендокринологија, дијагностичка биохемиска лабораторија и ...

Повеќе »

10 делотворни начини да се ослободите од стресот

Како можете да го подобрите своето расположение на сосема природен начин после еден стресен ден. 1. Вдишете етерично масло од лаванда На мало парче памук капнете неколку капки етерично масло од лаванда, приближете го кон косата и вдишете неколку минути. ...

Повеќе »

Како да ја препознаете органската храна во продавниците

Денес е тешко да разликуваме GMO, органска и природна или здрава храна. Производите наредени на полиците во супермаркетите не збунуваат, и поради широката палета на слични производи и поради етикетите на самите производи. Но, да ги разјасниме нештата. Ознаката „100 отсто ...

Повеќе »

6 златни правила како да одберете квалитетно маслиново масло

Не е се до цената! Ги знаеме здравствените предности на маслиновото масло и секако сакаме да одбереме квалитетен производ за нас. Обично скапите производи ги изедначуваме со квалитетни, но не мора да значи. Може да одбереме висококвалитетно маслиново масло кое ...

Повеќе »

5-те фантастични предности на морковот во слабеењето и убавината

Зошто е важен морковот за фит и здраво тело? Морковот содржи најмногу каротин од сите останати намирници, па доколку морковот го внесете во вашата секојдневна исхрана со сигурност ќе ги почувствувате неговите позитивни влијанија. Еве и зошто: Каротинот и убавината ...

Повеќе »

Нов ефикасен производ од Eucerin кој комбинира три производи во еден

Eucerin Dermato CLEAN 3-in-1 Micellar Cleansing Fluid – го чисти лицето како гел, освежува како тоник и нежно и ефективно ја отстранува шминката.   Тешко дека може да се најде друг начин што ни дава чувство на свежина и опуштеност, како ...

Повеќе »

Сакате здрава храна? Тогаш не пропуштајте го Фестивалот на органска храна

Денес на плоштадот „Македонија“ со почеток во 10 часот ќе се случува 6-от Фестивал на органска храна. Годинешниот фестивал е под мотото „Здраво секојдневие и начин на живот“. Целта на фестивалот е да го промовира користењето на органските производи како важен ...

Повеќе »

7 неверојатни предности на карфиолот

Карфиолот е богат со растителни влакна, го зголемува имунитетот, помага во процесот на слабеење, а неодамнешното истражување докажува дека спречува различни видови на рак. Еве ги 7-те неверојатни предности на карфиолот. Ја намалува болката кај артритис Бидејќи е богат извор ...

Повеќе »

Кучињата и нашата убавина: 5 причини зошто да вдомите куче

Постојат многу причини зошто да станете сопственик на куче, но овојпат ќе ги нагласиме оние кои влијаат на вашата убавина. Да не набројуваме дека кучето ќе ве направи поодговорни да се гржите за некого, дека вашата осаменост како со волшебно ...

Повеќе »