Водич за здравје

Како пролетното сонце делува на нашата кожа?

Во текот на целата година нашата планета кружи околу сонцето и од него ја црпи животната енергија за сите живи суштества на земјата. Сите ние уживаме во благодетите на сончевата енергија, која зависно од годишното време е појака или послаба. ...

Повеќе »

Стевиа –нискокалорична и природна алтернатива за белиот шеќер!

Зошто да користиме Стевиа? Доколку сакаме да ја намалиме телесната тежина, да имаме нормален крвен притисок, регулиран дијабетес и заштита на оралното здравје, првиот чекор би бил намалување на внесувањето на шеќери во организмот. Но тоа не секогаш е лесно, ...

Повеќе »

Вкусна напивка со која ќе ги победите симптомите на пролетна алергија

Оние кои ги мачи пролетната алергија добро ги знаат нејзините симптоми – нервоза, затнати синуси, чувствителни и насолзени очи…Секако, симптомите се кај секого различни, но поголем број на луѓе истакнуваат дека чувствуваат хроничен замор. Пролетната алергија може да го наруши ...

Повеќе »

Зошто да јадеме мусли за појадок?

Како што знаеме појадокот е најзначајниот оброк во денот. Кога внесуваме храна наутро добиваме повеќе бенефити: подобрена концентрација, енергија, подобрена когнитивна функција како и намален ризик од срцеви болести.  Но она што е многу важно е каква храна внесуваме наутро ...

Повеќе »

MindLab – психијатриска ординација со традиционални и современи тераписки методи

Психијатриски преглед, психолошко советување и тестирање, индивидуални и групни сесии, како и партнерска психотерапија се само дел од специјализираните услуги што ги нуди психијатриската ординација, MindLab. Покрај основните психијатриски и психотерапевтски услуги, MindLab се издвојува и по тоа што е ...

Повеќе »

5 типови на храна со моќни афродизијачки квалитети

Познато е дека одреден тип на храна се употребува за различни медицински цели, за лекување на одредени болести, за да го намали ризикот од рак, за да го подобри расположението, но и за да го зајакне либидото. Еве ги најмноќните ...

Повеќе »

Светската рекордерка Пола Редклиф доаѓа на Виз Ер Скопски маратон

Остануваат уште неколку дена до одржувањето на Авицена Женска трка. Како дел од промотивните трки за Виз Ер Скопски маратон, Женската трка е во организација на Сојуз на спортови на Скопје, а под покровителство на Град Скопје. Оваа година на ...

Повеќе »

Се одржа 3-та Хуманитарна трка за деца со Даунов синдром

Стотина насмевки го исполнија Градски парк во Скопје за време на Хуманитарната трка за деца со Даунов синдром. Мечувалечки клуб Ескрим ја организира оваа трка веќе 3 години со желба дека од година во година поддршката се повеќе да се ...

Повеќе »

Виталиа се продава во луксузните супермаркети во Дубаи

Дубаи или „престолнината на луксузот“, како што популарно го нарекуваат овој град на Истокот, е симболот на успешните бизниси, туристичките прошетки и луксузните шопинг искуства. Во Дубаи доминира сјајот, чистотата и гламурот, а жителите и посетителите за себе го сакаат ...

Повеќе »

Правилна исхрана на почетокот на пролетта

21 март е прв ден од пролетта.  Зимата ја оставивме зад себе, со тоа и студеното време, малата улежаност, неактивноста и пообилната исхрана. Со доаѓањето на пролетта, кај сите нас се буди нова надеж, нова енергија и очекувања. Токму затоа, ...

Повеќе »