Водич за здравје

Заштитата од сонце со производи кои содржат минерални филтри – најпогодна за детската кожа

Со оглед на фактот дека УВ-оштетувањата, црвенилата и изгорениците во детството го зголемуваат ризикот од рак на кожата подоцна во животот, детската кожа мора да биде правилно заштитена. Нанесувањето крем за заштита од сонцето е клучно за сигурна и здрава ...

Повеќе »

Маслиново масло и суви смокви – природен лек за плодност

Познато е дека смоквите се употребувале пред повеќе од илјада години, но од непознати причини помалку се денес запоставени во исхраната. Сувите смокви се исклучително богати со витамини од Б групата, но и со витамините А, К, Ц и Е. ...

Повеќе »

Сите предности на морската сол за нашето здравје и убавина

Природната морска сол е здрава и има терапевтски дејства, но пред да зборуваме за нејзините моќи, треба да се знае дека таа настанува со природни процеси на испарување на солената вода при што сите нејзини состојки остануваат сочувани. Морската сол, ...

Повеќе »

Алпско млеко и ракометниот камп „Кирил Лазаров 7“ во мисија за добро здравје за идните ракометари

Неодамна заврши третиот по ред ракометен камп „Кирил Лазаров 7“ кој оваа година ги надмина очекувањата и на организаторите, но и на учесниците во поглед на посетеноста, желбата за практикување на овој спорт, но и во поглед на меѓусебната хармонија ...

Повеќе »

Сонцето носи многу радост и среќа, но бидете внимателни!

Во умерени количества сонцето е извор на здравје, го крева расположението, буди чувство на среќа. Научно е докажано дека помага во регулирање на сите животни функции. има значајна улога во формирањето на сончевиот витамин Д кој е важен за структурата ...

Повеќе »

Д-р Елена Арсова: Внимавајте при избор на шампонот, читајте ги состојките

  Секој од нас имал проблем со некои шампони и со појава на перут поради промената на шампонот. Што е причината за тоа? Дефинитивно изборот на правилен шампон не се базира само на типот на скалп, за масен, нормален или ...

Повеќе »

5 намирници од кујната кои ги лекуваат изгорениците од сонце

Изгорениците од сонце се многу непријатни и ако се мислите како да ги смирите и да ја намалите болката побарајте го лекот во вашата кујна. Компир – излупете го компирот и исечкајте го на кругови и со нив обложете го изгореното ...

Повеќе »

Мини-аптека која ја носиме на летување: Кои апчиња ни се најпотребни за одморот

Покачена телесна температура, сончаница, убод или угриз од инсекти, гребаници, цревни вирози… Се се тоа проблеми кои можат да ви се случат на патување. Така и на заминувањето на летување, особено со мали деца, се појавува потреба од носење на ...

Повеќе »

Компанијата Елколект ги награди совесните граѓани за правилниот третман на електричниот и електронски отпад во општините Гази Баба, Куманово, Крива Паланка и Ранковце

  Во општините Гази Баба, Куманово, Крива Паланка и Ранковце, се извлекоа  20те наградни купони на учесниците кои во тек на наградната игра „ДА РЕЦИКЛИРАМЕ И ДА СЕ НАГРАДУВАМЕ” оставаа електричен и електронски отпад во еко магацините на Елколект. Компанијата ...

Повеќе »

Овошјето и заленчукот со портокалова и црвена боја се одлични за забрзано потемнување

Знаевте ли дека портокалите, црвените јаболка, доматите, морковот и зрнестото овошје помагаат во добивање на заводлива боја на кожата при изложување на телото на сонце. Сите овие намирници содржат каротеноид, состојка која го забрзува потемнувањето на кожата. Да се потсетиме, ...

Повеќе »