Водич за здравје

На третман за подмладување во Allesandro Makedonija

По успехот кој го доживеа на српскиот пазар Jet Peel револуционерниот и високотехнолошки уред за подмладување на кожата пристигна и во Македонија, во салонот за убавина Allesandro Makedonija. Jet Peel нуди најсовремена технологија базирана на принципите на ракетна технологија. Користи ...

Повеќе »

Сите ја сакаме моцарелата, но како да ја направиме (лесно) сами

  Класичната верзија на популарното сирење моцарела се прави со млеко од крава.  Ама моцарелата е уште подобра ако најдете млеко со голем процент на масти за уште поделикатна верзија. Од намирници ќе ви бидат потребни – 1 1/2 лажички лимонска ...

Повеќе »

Eucerin Hyaluron-Filler + Elasticity нега против стареење на кожата, за поцврст, посвеж и поблескав ефект

Структурата на кожата се менува како старееме: прво се појавуваат фини линии и брчки што со текот на времето се продлабочуваат.  Како што кожата продолжува да старее нејзината  цврстина, сјајот, а подоцна и нејзината еластичност постепено се намалуваат. Губење на ...

Повеќе »

12 здрави намирници после кои нема да бидете гладни

Киселите краставички, јаткастите плодови, јаболката се само еден дел од видовите храна после која нема да посакате друга храна и ситоста ќе трае подолго од вообичаено. Јајца Протеините од јајцата ќе направат да бидете сити до доцниот ручек. Истражувањата покажаа ...

Повеќе »

Топ 5 намирници во борба против настинките и грипот

Во студените денови кога царува грипот најважно е да го подигнеме имунитетот, а тоа лесно може да се направи со конзумирање на одредена храна и пијалоци. РИБА Сите видови на мрсна риба содржат масни киселини кои го подигнуваат имунитетот и ...

Повеќе »

Шест тркачи ги бранеа македонските бои на меѓународен крос-кантри натпревар во Чешка

Шест млади тркачи ги бранеа боите на меѓународното училиште НОВА на интернационалниот натпревар по крос-кантри трчање кој се одржа минатиов викенд во Чешка. Во конкуренција на 13 тима и спортисти од училиштата во Прага, Краков, Варшава, Виена, Москва, Минск, Киев, ...

Повеќе »

Како најбрзо до тенок струк и рамен стомак, без големи откажувања

Ако почнете од денес да се придржувате до овие 7 правила, супертенкиот струк и рамниот стомак нема да бидат само желба, туку реалност. Подготвени? Појадок – оброк богат со влакна Влакната го забрзуваат метаболизмот, а ваквиот оброк е препорачлив на ...

Повеќе »

Бесплатни прегледи за ХОББ утре во SKOPJE CITY MALL

Одлична можност за бесплатна и инстантна проверка на Вашата дишна функција! По повод Светскиот ден за хронична опструктивна белодробна болест – ХОББ 2017 година, кој оваа година се одбележува под мотото “Многуте лица на хроничната опструктивна белодробна болест“, Институтот за ...

Повеќе »

И Гугл во борба против загадувањето на воздухот со нова услуга на Google Earth

Нова иницијатива доаѓа од компанијата „Гугл“ овојпат насочена во борбата против загадувањето и заштитата на животната средина. Во соработка со компанијата „Аклима“, „Гугл“ ќе ја мери загаденоста на воздухот и ќе ги обележи загадените средини на својата платформа Google Earth. Инаку, ...

Повеќе »

Што е поздраво за појадок – цеден сок или млеко?

Одговорот го дадоа научниците во најновото истражување. Сокот од портокал содржи околу 110 калории и ќе ве снабди со дневна доза на витамин Ц и антиоксиданси. Но поголема доза од сок од портокал придонесува за оштетување на усната шуплина и ...

Повеќе »