Долче и Габана со прва колекција за муслиманките: Абаја

Абаја е новата колекција на познатата модна дизајнерска двојка Долче и Габана. Колекцијата е наменета за муслиманките, а претставува сонување меѓу пустинските дини и небото на Блискиот исток.

d10

Славната двојка по првпат лансираше колекција наменета за муслиманките. Во колекцијата доминира црната и беж боја, но тука е тантелата, цветните дезени и лимон-принтовите кои ја додаваа препознатливата женственост која ја форсираат Долче и Габана.

d9

d3

Секако, тука се и неизбежните големи очила за сонце, цветните чанти и паричници што додаваат дополнителна магија на севкупниот изглед.

 

x

Check Also

Колекција Кристијан Лубутен пролет/лето 2017: Чевли инспирирани од 60-те години

Новата колекција на чевли од познатиот француски дизајнер Кристијан Лубутен е инспирирана ...