Празнично украсување на домот: Направете свеќи од портокал

Декоративните детаљи во домот за новогодишните и божиќните празници можат да бидат многу оригинални, а еден од начините е да ја украсите празничната трпеза или пак некој од аглите на дневната соба со романтични, миризливи свеќи направени со помош на кората на портокалот.

Се што ви е потребно е портокал, растително или маслиново масло и остар нож. Може да додадете за убава миризба и неколку капки ванила.

Видеото ве води низ постапката чекор по чекор.

Освен со портокал, вакви свеќи може да направите и од грејпрфут, мандарина и лимон.

 

x

Check Also

Mоја скопска приказна, со зголемен награден фонд и продолжен рок за аплицирање

На проектот насловен Моја скопска приказна, што е во организација на Стримон ...