Тег архиви: авокадо

Овошна салата со авокадо – Совршена вечера за топење на мастите

Иако авокадото е прилично богато со калории, одредена количина од оваа здрава намирница е благодетна во секоја програма за слабеење. Многумина нутриционисти советуваат дека и не мора да се држи некоја посебна „програмска“ диета за да се загубат килограмите, доколку ...

Повеќе »

Совршен протеински појадок: Печено авокадо со јајца и сланина

Хранлив, лесен за подготвување и вкусен појадок полн со протеини и омега-3 масни киселини – тоа е се што ви е потребно за почеток на работниот ден. Намирници – 2 јајца, 1 авокадо, 30 грама сланина, 30 грама сирење, сок ...

Повеќе »

Мезе од авокадо и сирење

Чекате ли гости? Еве една идеја за супер закуска. Изупете 2 поголеми авокада и изгмечете ги. Додадете сок од цеден лимон и добро измешајте. Потоа, додадете 3 чешниња изгмечен лук и младо изгмечено сирење. Убаво помешајте. Додадете малку босилек и ...

Повеќе »

Со авокадо против масните наслаги

Авокадото го регулира апетитот, помага за намалување на сантиметрите околу струкот, го подобрува квалитетот на исхраната, ја намалува желбата за слатки… Авокадото е познат извор на добри масти. Иако е прилично калорично, содржи 322 калории во 100 грама, не штети ...

Повеќе »

Печено авокадо со сирење и јајца

Хранливо, лесно за подготвување и вкусен појадок полн со протеини и омега-3 масни киселини – тоа е се што ви е потребно за почеток на работниот ден. Намирници – 2 јајца, 1 авокадо, 30 грама сирење, сок од половина лимон, ...

Повеќе »

Авокадото е совршено за витка става: 4 факти затоа!

Авокадото го регулира апетитот, помага за намалување на сантиметрите околу струкот, го подобрува квалитетот на исхраната, ја намалува желбата за слатки… Авокадото е познат извор на добри масти. Иако е прилично калорично, содржи 322 калории во 100 грама, не штети ...

Повеќе »

Сладолед од авокадо: Здрав, освежителен и превкусен!

Позната е здравата страна на авокадото, но што велите за дегустација на вкусната страна преку еден сладолед од авокадо. За до подготвите овој вкусен летен специјалитет потребно е: – 2 зрели авокада – 8 лажици млеко – 4 лажици шеќер ...

Повеќе »

Намаз од авокадо и сирење

Чекате ли гости, еве една супер идеја за вкусна закуска. Изупете 2 поголеми авокада и изгмечете ги. Додадете сок од цеден лимон и добро измешајте. Потоа, додадете 3 чешниња изгмечен лук и младо, изгмечено сирење. Убаво помешајте. Додадете малку босилек ...

Повеќе »

За успешна диета: Колку авокадо треба да јадеме дневно и кога?

Според истражувањата на др. Меркола, објавени во Нутришн Џурнал, одредена количина на авокадо дневно е препорачлива за губење на килограмите. Авокадото содржи 72 отсто вода и 7 отсто растителни влакна, двете важни нешта кога зборуваме за губење на килограмите. Ваквата ...

Повеќе »

Како авокадото помага во слабеењето: Во која доза и кога за најдобри резултати

Оваа суперовошка е полна со калории, а сепак умерената секојдневна доза на авокадо помага во процесот на слабеење, особено во значително намалување на наталожените масти. Како? Едно авокадо со средна големина има околу 226 калории, што не се малку, а ...

Повеќе »