Тег архиви: целулит

Топ 7 антицелулитни креми и креми за слабеење за пролет 2017

На 21 март пролетта започнува и официјално, календарски. А пролетта е најдобрата сезона за да си го вратиме телото во топ форма пред летото. Се разбира, на многумина од нас главна мака ни се неколкуте килограми наталожени во зимскиот период ...

Повеќе »

Победете го целулитот: Ефикасна антицелулитна диета

Килограмите се намалуваат, но целулитот останува.  Но не и со оваа диета. Продукти кои се препорачуваат: Зеленчук (најдобро свеж или варен) Овошје (свежо или овошни сокови) Салати (зачинети со чисто растително масло и оцет или лимонов сок) Сокови од зеленчук ...

Повеќе »

На чекор до плажа: Топ 4 производи кои го зацврстуваат телото

Се подготвувате за плажа и секако, сакате вашето тело да изгледа поцврсто, затегнато и тонирано. Познати ни се најпроблематичните зони – стомакот, колковите, задникот па дури и градите и рацете. Од огромната понуда на пазарот на различни видови на антицелулитни ...

Повеќе »

Антицелулитни намирници од фрижидерот

  Злениот чај го забрзува метаболизмот и ја блокира апсорпцијата на мастите, а лутите пиперчиња ја стимулираат циркулацијата и со тоа се најдобри сојузници во борбата со целулитот. Еве кои намирници треба да ги внесеме во секојдневната исхрана за полесно ...

Повеќе »

Три ефикасни рецепти со лимон против целулит

Три ефикасни рецепти кои помагаат во борбата против упорниот целулит. Лимон и мед Помешајте сок од половина лимон, 5 лажици мед и 2 лажици морска сол. Со добиената смеса тријте ги критичните делови од телото кадешто е појавен целулитот. Освен ...

Повеќе »

3 заблуди за целулитот во кои (сеуште) веруваме

Еден од најголемите непријатели на женската фит линија е целулитот. Познато е, со него се соочуваат и жените кои немаат вишок на килограми. За жал, борбата со оваа „напаст“ трае долго, и најчесто поупорниот победува. Ах тој упорен целулит!   ...

Повеќе »

10 минутeн сет – вежби за отстранување на целулитот

Дури и витките девојки и жени се соочуваат со проблемот на „портокаловата кора“ која е видлива особено на бутините. Познато е дека целулитот потешко се отстранува отколку килограмите, па затоа во фитнес-борбата против него треба да се стави посебен акцент ...

Повеќе »

6 заблуди за целулитот и како навистина да се „стопи“

Стигна крема која го топи целулитот со неколку мачкања! Пристигнаа гаќички кои го топат целулитот! Вакви или слични реченици слушаме од сите страни, и би било супер ако не беа лага. Целулитот не избира ниту возраст ниту килажа. Често гледаме ...

Повеќе »

Проверено против целулитот: Пилинг за тело што ја затегнува кожата

Подготвени сте за куси панталончиња? Не заборавајте дека на сувата кожа во текот на летото и е неопходна нега. Без разлика дали целулитот е видлив со голо око или со стискање на дел од кожата, пилингот кој може да го ...

Повеќе »

Три трикчиња: Како да го сокриете целулитот на плажа

  Дури 80 отсто од жените се соочуваат со проблемот – целулит. Кај оние со поцврста градба целулитот е помалку воочлив, кај оние со понежна е повпечатлив, но дури и манекенките не се имуни на „портокаловата кожа“. Доколку сте опседнати ...

Повеќе »