Тег архиви: хотел

Диор елка за париски хотел

Луксузната модна марка Диор се придружува на своите колеги во прослави на празниците. За првпат Диор ќе се потпише зад божиќна елка која ќе биде поставена во хотелот Plaza Athenee во Париз. Елката е дело на Корделија де Кастелана, креативна директорка ...

Повеќе »

Најдобар хотел, бар и спа на годината

Познавачите на луксузот од Виртуозо сервисот ја донесоа одлуката за најдобар хотел, спа и бар за оваа година. За хотел на годината е прогласен Борго Егнација, хотел со неверојатен амбиент, одлична храна и љубезен персонал. Хотелот се наоѓа во Савелерти ди ...

Повеќе »

Little Green Bay – бутик хотел на Хвар за кој пишува и Вог

За убавините на неодамна отврениот мал хотел Little Green Bay, вгнезден на Хвар покрај самото море, пишуваше и францускиот Вог. Опкружен со прекрасна природа, на само чекор од крајбрежјето, хотелот располага само со 15 соби што гарантира спокоен, луксузен одмор. ...

Повеќе »

Во соба со Климт, Лихтенштајн и Харинг

Со фантастична локација на брегот на езерото Гарда, хотелот Бела Рива е сместен во историска вила која датира од почетокот на 20 век. Неодамна беше подложен на темелна реконструкција и модернизација, па денес овој бутик-хотел со пет ѕвездички нуди сместување ...

Повеќе »

Да го исполниме животот и да го живееме со страст: Sallés Hotel Pere IV (ФОТОГАЛЕРИЈА)

Еден од најелегантните хотели во Барселона е хотелот Sallés Hotel Pere IV кој освен по одличната локација, сместен во непосредна близина на морето, а во срцето на градот, од останатите хотели се издвојува по специфичниот стил и дизајн кој го ...

Повеќе »

Султански одмор во Кавала

Хотелот Имарет во Кавала чува богата историја која датира од Отоманската империја. Кавала, мостот меѓу Солун и Истанбул има богато историско минато. Во минатото Кавала била познат трговски центар, особено позната  по трговијата со тутун, но и родно место на ...

Повеќе »

Ричард Бренсон го отвори првиот Вирџин хотел од предвидените 20

Првиот „Вирџин хотел“ се отвори вчера во Чикаго и личи повеќе на домот на Кристијан Греј отколку на стандарден луксузен хотел, а тоа и можеше да се очекува од Бренсон. „Одамна сонував да отворам синџир на убави, удобни, забавни хотели ...

Повеќе »

Новогодишна елка од Долче и Габана за лондонскиот Клариџис хотел

Вчера во легендарниот лондонски хотел Клариџис (Claridge’s)  беше поставена елката дизајнирана од Долче и Габана. Ова беше повод за прием на кој присуствуваа голем број ѕвезди, меѓу кои и долгогодишна пријателка на Стефано и Доменико – прекрасната Кајли Миног. Таа беше облечена ...

Повеќе »

Свадбарите се пакуваат, од утре попусти во суперлуксузниот хотел Чипријани: 59.000 денари за ноќевање

Медиумите шпекулираа со цените на сместувањето, но благодарени на „букинг“ со едно „клик“ може да се дознае повеќе од она што веќе ни е сервирано, декорирано со панделка, на тацна. Свадбата на Клуни секако придонесе и за афирмација на веќе ...

Повеќе »

Хотел на вода во форма на снегулка

Во близина на норвешкиот град Тромсо ќе биде поставен хотелот Кристал кој ќе плови во вода со исклучителен дизајн – во форма на снегулка. Норвешкиот град Тромсо, сместен во арктичкиот круг, е познат како едно од најдобрите места за набљудување ...

Повеќе »