Тег архиви: калории

Со зумба се трошат најмногу калории

Истражувањето кое доаѓа од Оксфорд ја разрешува конечно дилемата со која аеробна активност се согоруваат најмногу калории. Тоа е зумбата. Научниците тврдат дека токму зумба во група, односно во друштво, подобро влијае на нашето здравје отколку стандардните кардио вежби како ...

Повеќе »

Алкохолни пијалаци со најмалку калории

Лето е, веројатно повеќе уживате во лесните јадења и салатите отколку во месните производи. Но што е со пијалаците? Обично, легнати на плажа, уживаме во некое коктелче или пак, во ладно пиво. Подоцна остануваме зачудени – како со лесна храна, ...

Повеќе »

7-минутни вежби за максимално согорување на калории

  Со правилно избрани вежби побрзо можеме да стигнеме до посакуваната форма на телото, секако и до рамен стомак – најчуствителниот дел од женското тело. 7-минутното вежбање претставено во видеото подолу, ги содржи најзначајните вежби за максимално согорување на калории. ...

Повеќе »

Што повеќе троши калории : Вежбање на собен велосипед или на трака за трчање?

Одлучивте да се истенчите до почетокот на летото, но не сте сигурни кој фитнес реквизит најмногу ќе ви помогне во тоа. Собен велосипед За оние кои не сакаат да вежбаат, велосипедот е одличен реквизит, но за согорување на калории и ...

Повеќе »

Трикче со кое ќе потрошите повеќе калории при (брзо) пешачење

Пешачењето, односно брзото одење, е одличен начин за физичка активност при која се губат околу 400 калории за 1 час. Но, новите истражувања откриваат дека постои уште подобар начин да потрошите повеќе калории. Истражувачите тврдат дека доколку ја менувате брзината ...

Повеќе »

Како изгледаат 100 калории на чинија и во чаша

Постојано слушаме за бројот на калории кои треба да ги внесеме преку оброк или пијалак, но многумина од нас не знаеме колку калории се наоѓаат во нашето омилено јадење. Нутриционистката Хелен одлучила да направи серија на фотографии за тоа колку ...

Повеќе »

Кога калориите се навистина потрошени?

Многумина зборуваат за брзо „горење“ на калориите, очигледно не разбирајќи на што тоа се однесува. За малку нешта постојат толку многу измислици и слободни интерпретации како за потрошувањето на калориите. Секако дека енергијата, односно калориите, нема да ги потрошиме седејќи ...

Повеќе »

Фитнес калкулатор: Колку калории трошиме со зумба

Зумбата е суперзабавен начин за топење на калории и одлична помош за слабеење. Вежбате танцувајќи, се забавувате, губите калории, го зацврстувате телото. Но едно од најчестите поставувани прашања се колку калории трошиме за 60 минути на часот по зумба? Со ...

Повеќе »

Слатки летни задоволства со малку калории

Со што да се засладите на плажа. Ако не можете да им одолеете на слатките дури ни во текот на летото, кога претпоставуваме многу повеќе се грижите за вашата линија, еве на што би можеле да кажете со задоволство „да“. ...

Повеќе »

Најдобри и најлоши коктели за телесната тежина

Лето е сезона кога се ужива во коктелите. Море или езеро, плажа и секако коктел. Но, внимавајте, коктелите знаат да бидат вистински калорични бомби. Доколку се грижите за телесната тежина, треба да земете предвид каков коктел би можеле да нарачате ...

Повеќе »