Тег архиви: Кина

Втора година по ред одличен успех на „Тиквеш“ и „Домен Лепово“ во Кина

Златни медали за врвните вина „Бела вода“ во Кина Скопје, 12.09.2017 – Винарската визба „Тиквеш“ го надмина минатогодишниот успех остварен на најголемиот и најценетиот натпревар на вина и жестоки пијалаци на азискиот континент, што се одржува во Хонг Конг – ...

Повеќе »

Модни парчиња од Зара инспирирани од Кина

Exotic Allure е новата колекција од Зара која е инспирирана од Кина. Акцентот е на цветните кимона, но цветниот принт воопшто доминира и на другите модни парчиња. Модните додатоци се исто така на тема флора и фауна, а посебно се ...

Повеќе »

Накитот на Еми Норис на Пекиншката недела на дизајн

Еми Норис оваа година по втор пат ќе учествува на Интернационалното биенале за накит во Пекинг, Кина, од 16ти до 30 декември 2015 година. Изложбата е во составот на настаните во рамките на Пекиншката недела на дизајн, а во организација ...

Повеќе »

Македонската мисица отпатува за Кина: Среќно, Емилија!

Емилија Розман, претставничката на Македонија на најпрестижниот избор за убавина Мис на светот, утрово отпатува за Кина. „Девојките на ваков избор за убавина одат со цел тим на дизајнери, фризери, менаџери, шминкери, тренери…јас пак, одам сама со својата енергија, и ...

Повеќе »

Тренд: Кинеските феминистки позираат со влакна под пазувите

Новата кинеска мода меѓу феминистките е да споделуваат фотографии на социјалните мрежи на кои тие позираат со неизбричени влакна под пазувите. Ако се прашувате зошто тоа го прават, одговорот е дека се борат за еднаквост меѓу мажите и жените. А ...

Повеќе »

Фотосесија на Ирина Шаик за кинескиот Харперс Базар

Прочуената бринета Ирина Шаик ги краси страниците на мартовското кинеско издание на „Харперс базар“. Присутна на врвот на модниот свет речиси цела декада, уште од времето кога се појави како лице на марката за долна облека Интимисими (2007), рускиот топ ...

Повеќе »

Нашата убавица Розман не се закити со победничка титула во Кина, ама доби понуди за работа

Македонската претставничка на Мис модел во светот, натпревар за убавина кој се одржуваше во Кина, се врати во Скопје задоволна од успехот, иако не се закити со титула.

Повеќе »