Тег архиви: коса

Револуционерна промена на косата со боите од Wella

Wella Professionals Македонија, на 7ми Мај во хотел Queen Т.Ц. Зебра, од 12 до 15ч оддржa Wella настан на кој никој не останa рамнодушен. Голем број на фризери професионалци имаа можност да погледнат и дознаат сѐ за новитетите Wellaplex и ...

Повеќе »

Косата во полза на послабо лице: Буцкастиот лик може визуелно да се издолжи

Изборот на бојата и фризурата на косата, но и должината, може да ви помогне да го издолжите вашето „буцмасто“ лице, односно во секој случај да изгладате со послабо и издолжено лице. Должина Што се однесува на должина на косата, жените со тркалезно ...

Повеќе »

Кратка коса: 6 трендовски фризури за пролет/лето 2018

Да одберете кратко фризурче за потоплите денови е најдобрата одлука која може да ја направите. Кусата коса може да биде многу забавна за „носење“, го отвора лицето, подмладува и секако ве спасува од горештините за разлика од долгата коса. А ...

Повеќе »

Косата не прави помлади: Фризури за подмладување

Секоја сезона диктира нов тренд на фризури. И нема ништо лошо во следењето на тие трендови се додека сме свесни за годините кои ги носиме. Во познатата реченица „како ни минуваат годините косата треба да ни станува се покуса, а ...

Повеќе »

За брз раст на косата: Маски од намирници од фрижидерот

Веројатно сте испробале дузина маски за коса подготвени на база на маслиново масло, јајца, авокадо, различно популарно сезонско овошје или зеленчук. Овие маски за коса, гледајќи во нивниот состав, можеби ќе ви изгледаат чудно, но се чудотворни за забрзано растење ...

Повеќе »

Големо враќање на гумичките за коса

Гумичките за коса кои беа хит во 90-те години, годинава се враќаат на голема врата. Благодарение на Баленсиага овој украс на косата некогаш резервиран за „кежуал“ пригоди сега се почесто ќе го гледаме во комбинација со елегантни модни изгледи. Гумичката ...

Повеќе »

Декемвриски тренд на коса – „глитер“ фризури за новогодишни забави

Популарните фризерски салони низ светот веќе ја форсираат манијата на светкави фризури погодни за забави и новогодишните празници. Уште подобро ако и самата коса е во нежна сина или розова нијанса, па на неа да се нанесат светки. Инстаграм веќе ...

Повеќе »

Ефект на влажен изглед на косата – Како се прави?

Модерниот влажен изглед на косата може едноставно да го направите во три чекори. Популарниот “Wet look” се почесто го гледаме на модните писти и црвените ќилими, но годинава и на градските улици особено навечер. Оваа фризура е идеална за лето, без ...

Повеќе »

Сите предности на морската сол за нашето здравје и убавина

Природната морска сол е здрава и има терапевтски дејства, но пред да зборуваме за нејзините моќи, треба да се знае дека таа настанува со природни процеси на испарување на солената вода при што сите нејзини состојки остануваат сочувани. Морската сол, ...

Повеќе »

Носиме марама во косата!

Свилена марама во косата, околу вратот или заврзана за чантата е совршен модел додаток за потоплите денови. За оваа пролет/лето особено се форсираат марамите кои се носат како трака на косата или „сплетени“ во плетенка. Инспирирајте се од предлозите на ...

Повеќе »