Тег архиви: козметика

5 козметички производи кои во текот на летото треба да се чуваат во фрижидер

Познато е дека некои од производите за убавина не треба да се чуваат во купатилото во текот на целата година бидејќи не „трпат“ влага, но можеби е помалку познато дека постојат козметички производи кои најбргу се расипуваат во текот на ...

Повеќе »

Колку им е рокот на козметичките производи?

Исто како и храната, и вашите козметички производи имаат рок на траење. Важно е да знаете колку време може максимум да траат, а потоа фрлете ги. Инаку ризикувате да добиете инфекција или иритираност на лицето и очите. Сенка за очи, ...

Повеќе »

Пролетна колекција на шминки од Шанел

Пролетната колекција на Шанел е веќе најавена, а во продавниците ќе биде достапна на почетокот на февруари. Колекцијата содржи нови производи, и тоа – илуминатор (кој е најавен како хит на козметилката линија), две нови нијанси на руменила, две нови ...

Повеќе »

Сода бикарбона наместо козметика – Како да ја користиме?

Сода бикарбоната има корисни улоги во белеењето на забите и воопшто во оралната примена, во чистењето на домот, во домаќинството и кујната, но подеднакво е и многу корисна во козметиката. Ако до сега не сте ги испробале нејзините моќи, еве ...

Повеќе »

Празничната мејк-ап колекција на Диор ни носи гламур

Француската модна и козметичка куќа Диор ја лансираше во продажба новогодишната колекција на шминки. За кампањата позира моделот Ондриа Хардин покажувајќи ни како шминката може да биде гламурна. Во фокусот на колекцијата е црвениот кармин, металик-златниот лак за нокти и ...

Повеќе »

Ново на македонскиот пазар: RED Cat врвна професионална козметика за коса

  Промената и одржувањето на косата е мошне важен процес кај секоја жена која се труди да го задржи својот атрактивен изглед. За да ја одржите сјајна и здрава вашата коса користете козметички препарати кои не само што ќе ја ...

Повеќе »

MAC со огромна козметичка понуда за пролет 2016

Изгледа неверојатно, но популарната козметичка марка MAC за оваа пролет ни нуди дури 6 линии на производи. И пролетта може да почне, од денес! На прв поглед, најдрага ни е веселата линија наречена Пинк Спринг, во која доминираат свежите бои и ...

Повеќе »

7 нови козметички производи кои вреди да ги пробаме оваа пролет

Што има ново во козметиката? Многу нешта кои доаѓаат со пролетта. Сепак, овие 7 производи едвај ги чекаме во нашите продавници. L’Oreal Paris True Match Lumi Cushion Foundation Rimmel London 24-Hour Supercurler Mascara Lancôme Visionnaire Nuit Beauty Sleep Perfector CoverGirl ...

Повеќе »

Поглед наназад: 5 најлоши козметички трендови во 2015

Годината која изминува ни донесе најмалку 5 чудни трендови во светот на убавината и козметиката. Овие 5 трендови не би сакале да се повтортат во 2016. 1 – Златниот медал за најлош тренд го доделуваме на балон ноктите. 2- Сребрениот ...

Повеќе »

Штетни за употреба по истекот на рокот

Исто како и храната, и вашите козметички производи имаат рок на траење. Важно е да знаете колку време може максимум да траат, а потоа фрлете ги. Инаку ризикувате да добиете инфекција или иритираност на лицето и очите. Сенка за очи, ...

Повеќе »