Тег архиви: лице

3 мејкап трикчиња за младешки изглед

Погрешно нанесената или нагласена шминка прави да изгледаме постари отколку што сме. Но само со 3 мејкап трикчиња лесно може да го вратиме младешкиот изглед на лицето и да ги „избришеме“ годините. Наместо тешка пудра CC крема CC кремите стануваат ...

Повеќе »

Есенска нега на кожа за совршен тен

Богатите есенски овошја и зачини, како што се тиква, брусница и цимет, сигурно ќе израдуваат оваа сезона. Но вкусните плодови можете да ги користите за целите на убавина и од нив да направите хранливи маски за лице. За нивната подготовка ...

Повеќе »

6 видови храна за здрава и блескава кожа

Она што го јадете влијае на вашето целокупно здравје, вклучувајќи го и здравјето на кожата. Ова се шестте најдобри намирници за здрава и блескава кожа.   Боровинки Тие се богати со антиоксиданси кои ги неутрализираат слободните радикали познати по предизвикувањето ...

Повеќе »

14 нови изгледи: Очила за сонце по мерка на ова лето и вашата форма на лицето

  Доколку ги следите модните трендови, тогаш секако ви е јасно дека летово е во знакот на очилата за сонце со стакло во силна боја. Но грешките се прават кога изборот на очилата за сонце кои се модерни не одговараат ...

Повеќе »

Кафето и вашето лице не се добри пријатели

За љубителите на кафе немаме некои добри вести. Новото истражување вели дека кафето ја иритира кожата и го прави лицето без сјај. Според новото американско истражување предводено од Џулиен Рајт, кафето и штети на кожата, особено на лицето, ја дехидрира ...

Повеќе »

Три антички методи за блескав и младешки изглед на лицето

Во денешно време производи за разубавување и нега на лице ни се нудат во најразлични пакувања, од најразлични производители и направени од различни модерни комбинации на билки и нови формули. Некои од овие производи делуваат, некои помалку, некој пак се ...

Повеќе »

Топ 3 најдобри BB креми за лице за летните денови

Не треба да се нагласува важноста на употребувањето на BB крема за лице особено во текот на топлите денови. Но пред да купите крема за лице, погледнете ја нашата топ 3 листа. Дневната крема ја нема моќноста на BB кремата ...

Повеќе »

Домашни маски за лице од јаготки за блескава и младешка кожа

Познати се добрите страни на јаготката, а домашните маски од јаготки кои брзо и лесно се подготвуваат ќе допринесат за младешки изглед и блескава кожа. Пробајте ги трите најпопуларни маски за лице кои се на основа на пролетната овошка – ...

Повеќе »

Црниот пипер е фантастичен и во негата на лице и против брчки

Веројатно ви се познати добрите страни на црниот пипер за подобрување на циркулацијата, за намалување на мастите во крвта, за забрзување на метаболизмот при диетите, но знаевте ли дека црниот пипер може да одигра голема улога и при негата на ...

Повеќе »

Три природни маски од јаготки за младешко лице

Јаготките како состојки ќе ги најдете во повеќе козметички производи поради нивните антиоксиданси. Маските за лице од јаготки може да ги набравите дома, а резултатот е блескава кожа и младешко лице. Се препорачуваат и за млада и мрсна кожа и ...

Повеќе »