Тег архиви: лице

Црниот пипер е фантастичен и во негата на лице и против брчки

Веројатно ви се познати добрите страни на црниот пипер за подобрување на циркулацијата, за намалување на мастите во крвта, за забрзување на метаболизмот при диетите, но знаевте ли дека црниот пипер може да одигра голема улога и при негата на ...

Повеќе »

Три природни маски од јаготки за младешко лице

Јаготките како состојки ќе ги најдете во повеќе козметички производи поради нивните антиоксиданси. Маските за лице од јаготки може да ги набравите дома, а резултатот е блескава кожа и младешко лице. Се препорачуваат и за млада и мрсна кожа и ...

Повеќе »

Пролетна нега на лице: Крема, маска и серум за вашиот тип на кожа

За да ја освежите и нахраните вашата кожа која во текот на зимата претрпе влијанија на ветар и студ, неопходна е пролетна нега – крема, маска и серум. Како да ја одберете вистинската крема за лице Сува кожа – бара ...

Повеќе »

Природна крема за подмладување

Кога се појавуваат првите брчки на лицето се обидуваме да им се спротивставиме со користење на различни креми, третмани за убавина и разни други методи. Сепак, за повеќето од овие креми и третмани е потребна поголема сума на пари. Затоа ...

Повеќе »

Скриеното лице на Сиа – стил или маркетинг

Во музичката индустрија е од крајот на 90-те години, ама ретко кој може да и го види лицето. Одлична репутација создаде со песните направени за Бијонсе, Ријана, Бритни Спирс и други, никогаш не позира на црвените ќилими, а на неодамнешната ...

Повеќе »

Есенска нега: Пилинг за лице од костени

Една од најпознатите есенско-зимски намирници, костенот, е одличен за пилинг. Познати се хранливите вредности и лековитите својства на костенот. Плодовите на костенот се извондредно хранливи и содржат голем број на витамини и минерали, меѓу кои се магнезиумот, калциумот, калиумот, фосфорот, ...

Повеќе »

Есенска нега: Маска за лице од грозје за младешки изглед

Поради витамините кои ги содржи и вредните состојки кои ја чуваат убавината на кожата, грозјето често се наоѓа во козметичките производи. Полифенолите присутни во семките на грозјето ја заштитуваат кожата од различни штетни влијанија и значително го забавуваат природниот процес ...

Повеќе »

Есенска нега: Маска за лице од тиква

Кралицата на романтичните есенски пејсажи (но и на кујната) – тиквата, е позната по лековитите состојки уште од најстарите времиња. Покрај малите количини на јагленохидрати и масти кои ги содржи, богата е со многу витамини и минерали, но и пектин, ...

Повеќе »

Гејша изглед: Сок од лимон и кафеав шеќер за белење на лицето и телото

Лимонот е одамна познат по тоа што помага при обелување на кожата, што го прави еден од најдобрите природни лекови за белење на кожата. Всушност, ако би сакале да го избелите целото тело или само лицето користејќи состојки кои веќе ...

Повеќе »

Вежби за отстранување на брчките од лицето

Сосема е природно секоја жена да сака што е можно подолго да го задржи младешкиот изглед. Веќе во младоста се посегнува по козметички производи кои ветуваат долгорочна убавина на кожата. Сепак, времето си го прави своето и тешко дека стареењето ...

Повеќе »