Тег архиви: маслиново масло

Маслиново масло и лимон – успешна комбинација за слабеење

Маслиновото масло е исклучително богато со мононезаситени киселини, со многу витамини, а пред се со витамините А и Е. Комбинацијата на маслинова масло и лимон пак, е добро позната и важи за едно од најдобрите природни средства за чистење на ...

Повеќе »

Брза 5-дневна диета со маслинки

Ако сакате на брз начин да загубите неколку килограми, пробајте ја диетата со маслинки. Оваа диета е многу популарна во Италија, а доколку сакате маслинки и маслиново масло нема да ви биде тешко да ја држите. Диетата е прилично ригорозна ...

Повеќе »

Маслиново масло и суви смокви – природен лек за плодност

Познато е дека смоквите се употребувале пред повеќе од илјада години, но од непознати причини помалку се денес запоставени во исхраната. Сувите смокви се исклучително богати со витамини од Б групата, но и со витамините А, К, Ц и Е. ...

Повеќе »

6 златни правила како да одберете квалитетно маслиново масло

Не е се до цената! Ги знаеме здравствените предности на маслиновото масло и секако сакаме да одбереме квалитетен производ за нас. Обично скапите производи ги изедначуваме со квалитетни, но не мора да значи. Може да одбереме висококвалитетно маслиново масло кое ...

Повеќе »

Маслиново масло за бронзен тен: Како да го користиме на плажа

Маслиновото масло е корисно за сочувување на еластичноста на кожата, ја навлажнува сувата кожа, го враќа нејзиниот сјај, па затоа е и многу корисно во летните денови. Маслиновото масло содржи висока концентрација на антиоксиданси кои го забрзуваат ефектот на УВ ...

Повеќе »

Маслиново масло и лимон за фит форма и сјаен тен

Маслиновото масло е исклучително богато со мононезаситени киселини, со многу витамини, а пред се со витамините А и Е. Комбинацијата на маслинова масло и лимон пак, е добро позната и важи за едно од најдобрите природни средства за чистење на ...

Повеќе »

Суви смокви во маслиново масло за плодност

Иако може да ви звучи неверојатно, се смета дека сувите смокви во маслиново масло е еден од најдобрите природни лекови за плодност, и кај мажите и кај жените. Познато е дека смоквите се употребувале пред повеќе од илјада години, но ...

Повеќе »

Како да препознаете квалитетно маслиново масло

Квалитетното маслиново масло треба да мириса на маслинки и трева, и да е горчливо по вкус. Маслата на кои не е наведен рокот на траење најчесто долго стојат на полиците, а тоа им го расипува вкусот. По правило, маслиновото масло ...

Повеќе »

Со маслиново масло побрзо до бронзен тен

Маслиновото масло се почесто се користи во козметичката индустрија, а една од неговите предности е и што може да го користиме како масло за сончање. Маслиновото масло е корисно за сочувување на еластичноста на кожата, ја навлажнува сувата кожа, го ...

Повеќе »

Маска за коса од маслиново масло

Одамна маслиновото масло се користи за нега на косата. Со негова помош се прави најбрзата и најефикасна маска за коса.   Верувате дека за една маска за коса доволно ви е само маслиново масло? Треба само да го згреете и ...

Повеќе »