Тег архиви: накит

Нова линија од PARFOIS – накит изработен од стерлинг сребро

Убава вест ни доаѓа од PARFOIS. Станува збор за нова линија која ја лансираше оваа популарна марка –накит изработен од стерлинг сребро. Изборот е навистина широк, од нежни синџирчиња, прстенчиња и обетки до покрупни и впечатливи примероци кои совршено се надополнуваат ...

Повеќе »

Идеи за подароци за Денот на вљубените од Parfois

Што да се подари за Денот на вљубените? Кога изборот е на модните додатоци, немаме утка, доколку се одбрани од вистинското место. Во Parfois ги најдовме најинтересните модни додатоци за еден префинет подарок со многу стил. Инспирирајте се од нашите предлози ...

Повеќе »

Контроверзна насловна страница со Меланија Трамп

Во екот на тензичните односи меѓу САД и Мексико, на насловната страница на мексиканското издание на „Венити фер“ позира Меланија Трамп која покажува како за ручек „јаде“ скап накит. Во едиторијалиот пак, првата дама на сад позира со скапоцен накит ...

Повеќе »

„Идентитет“ – изложба на дизајнерката Јованка Јанкоска на уникатни парчиња накит

  В понеделник, 12 декември 2016 година, во 19 часот во Јавна соба ќе биде  изложен уникатен, сребрен, рачно изработен накит во техника филигран од колекцијата „Идентитет’’ на Filigree by Bobe. Со медиумот сребрена жица, надополнет со полудраги камења  со ...

Повеќе »

Ова е најбараниот накит на „гугл“ во 2016 година

Без разлика дали купувале или само пребарувале, судејќи според резултатите од „гугл“ неговите корисници воопшто не спаѓаат во групата на скромни. Со 350.000 пребарувања месечно на „Гугл“ најбараниот накит кој го зазема првото место во 2016 година е оној од ...

Повеќе »

Сара Џесика Паркер позира за колекцијата накит од Кет Флоренс

Лондонскиот дизајнер на накит Кет Флоренс соработуваше со глумицата Сара Џесика Паркер на новата колекција на накит. И кој друг подобро да ја претстави рекламната кампања од самата Џесика Паркер? Глумицата позира пред објективот на славниот Питер Линдберг облечена во ...

Повеќе »

Изложба на дизајнерот на накит Александар Пешевски во „Концепт 37“

На 2-ри јуни во aрт- кафето „Концепт 37“, дизајнерот Александар Пешевски ќе се претстави со самостојна изложба на накит насловена Mighty Jewelry. Инспириран од природата, Александар создава уникатни парчиња кои се комбинација од дрво, смола и метал. Инаку, моделите на ...

Повеќе »

„Inspired by“: Пролет/лето 2016 со женствен накит инспириран од Индија

Кога сакаме да додадеме финален допир на нашиот изглед, додаваме соодветно парче накит. Често пак, убавиот накит е вистиски спасител на изгледот, дури и кога сме наједноставно облечени. Инспирирани од индискиот стил и воопшто од боите на ова живописна земја, ...

Повеќе »

„Рефлексии“- изложба на современ накит од дизајнерката Јана Ацевска

  Една од најистакнатите македонски дизајнерки, Јана Ацевска, повторно се враќа на уметничката сцена со изложба на софистициран, современ накит од колекцијата насловена „РEфлексии“. Љубителите на дизајнот, на иновациите, на убавиот накит, ќе имаат можност да ги погледнат најновите дизајнерски ...

Повеќе »

Работилница за накит од епоксидна смола

На 6 и 7-ми февруари (сабота и недела) во АРТиЗАН – Центар за занаети (Пушкарска 17, локал 7) во Старата скопска чаршија од 11 до 16 часот ќе се случува дводневна работилница за накит од епоксидна смола. Епоксидната смола или позната ...

Повеќе »