Тег архиви: намирници

Антицелулитни намирници од фрижидерот

  Злениот чај го забрзува метаболизмот и ја блокира апсорпцијата на мастите, а лутите пиперчиња ја стимулираат циркулацијата и со тоа се најдобри сојузници во борбата со целулитот. Еве кои намирници треба да ги внесеме во секојдневната исхрана за полесно ...

Повеќе »

5 популарни намирници за рамен стомак

Пролетта е секогаш резервирана за диети, пазарите се веќе полни со убави сезонски намирници и треба само да ги одбереме вистинските за да си помогнеме во процесот на слабеење. Јајца Погодни се за слабеење зашто заситуваат, изобилуваат со протеини и ...

Повеќе »

5 намирници кои го намалуваат холестеролот за 3 до 6 недели

Високото ниво на холестерол во крвта е клучен фактор за развој на срцеви заболувања. Добрата вест е што со помош на одредена група на намирници кои треба редовно да ги вклучиме во исхраната, холестеротлот може значително да се намали и ...

Повеќе »

Топ листа на 5 намирници најбогати со Ц витамин

Витаминот Ц ни е потребен особено во студените денови, зашто само со силен имунитет може да се браниме од настинките и грипот. Но, ако сметавте дека најмногу витамин Ц има во портокалите, грешите. Во 100 грама портокал има 53 милиграма ...

Повеќе »

Топ 5 најдобра храна во борбата против грип и настински

Како да ве заобиколи сезоната на грипови и настинки? Без разлика дали станува збор за превенција од грип и настинки, или веќе сте настинати, оваа храна значително ќе ви помогне и во лекувањето и во превенцијата. Масна риба Туна, скуша, ...

Повеќе »

5 намирници кои смеете да ги јадете и на полноќ

Колку пати ви се случило да почувствувате глад на полноќ, а знаете дека ваквото грицкање може да ви донесе само килограм повеќе. Сепак, размислувате да грицнете некој бисквит, или да си направите сендвич. Што навистина смееме да јадеме после полноќ? ...

Повеќе »

7 намирници кои треба да престанете да ги јадете за појадок

  Појадокот е најважен оброк во денот, со негова помош го будите организмот и му давата енергија за цел ден. Но постојат дузина популарни а лоши оброци за појадок кој повеќе ви штетат отколку помагаат. Затоа, исфрлете ги од секојдневната ...

Повеќе »

9 намирници за младешко лице

Не се може против природата, но некои здрави намирници помагаат во забавување на природниот процес на стареење и ви осигуруваат подолг младешки изглед на лицето. Подеднакво е важно кога, како и во која количина да се конзумираат овие намирници.   ...

Повеќе »

Се потите? Решете го проблемот со овие намирници

  Зголеменото потење во жешките денови знае да биде вистински проблем, а „вирчињата“ под пазувите направени на кошулата или маичката изгледаат многу непријатно. За да го решите проблемот со зголеменото потење, додадете ги овие намирници во секојдневната исхрана. Храна богата ...

Повеќе »

Најдобри намирници за диета и слабеење

Ова се најадекватните намирници за секоја диета кога целта е намалување на килограми. Млечни производи обезмастено или делумно обезмастено млеко Природен јогурт, „лајт“ јогурт (од 0,5 млечни масти) Сирење со максимум 40% млечна маст. меките сирења (со ниски масти) се ...

Повеќе »