Тег архиви: патувања

Саграда Фамилија – тоа што не смеете да го пропуштите во Барселона

Секако една од најпознатите катедрали на светот е „Саграда Фамилија“ (во превод Свето семејство). Штом ја видите буди чувство на стравопочит. А има и зошто. Изградбата на Саграда Фамилија почнала во 1882 година по барање на фондацијата Свети Јосиф, а ...

Повеќе »

8 занимливости за Венеција

Градот познат по романтичната атмосфера, живописните карневали и Филмскиот фестивал, ги привлекува туристите од сите страни на светот. Од неодамна, поради можноста за евтини летови, Венеција стана и една од најпосетуваните дестинации на Македонците кои сакаат да патуваат. Но знаевте ...

Повеќе »

15 причини да летувате во јужна Италија: Апулија

Прекрасната област Апулија ја претставува самата „штикла“ на италијанската карта која изгледа на чизма, сместена во јужна Италија, и толку е живописна што изгледа како да е насликана. До Апулија може да стигнете наједноставно со траект од Драч, или пак ...

Повеќе »

Неапол, љубов моја!

Добар дел од италијанската аристократија потекнува токму од Неапол. Во овој град, и денес, речиси нема дете кое не учи да свири на клавир, речиси нема господин кој не оди во берберница да си ја среди брадата, и речиси нема ...

Повеќе »

Го видовте ли тоа што го фотографиравте на патувањето?

Претпоставуваме, заминувате на одмор. А со вас го носите и вашиот паметен мобилен телефон. И до тука е се супер, или барем во ред, освен… Просечниот патник на 21. век, отуѓен од себе и другите, не умее веќе да се ...

Повеќе »

Во соба со Климт, Лихтенштајн и Харинг

Со фантастична локација на брегот на езерото Гарда, хотелот Бела Рива е сместен во историска вила која датира од почетокот на 20 век. Неодамна беше подложен на темелна реконструкција и модернизација, па денес овој бутик-хотел со пет ѕвездички нуди сместување ...

Повеќе »

Летна дестинација: 15 причини зошто да заминете во Апулија, јужна Италија

Прекрасната област Апулија ја претставува самата „штикла“ на италијанската карта која изгледа на чизма, сместена во јужна Италија, и толку е живописна што изгледа како да е насликана. До Апулија може да стигнете наједноставно со траект од Драч, или пак ...

Повеќе »

Дестинација Портофино: Тука не смеете да ја смените бојата на куќата, не смеете ни прозорче да додадете

Италијанското гратче Портофино е бисер на италијанската Ривиера ди Леванте кое од 1950 година е свртилиште на светската елита, иако како луксузна дестинација на Италијанците било познато уште од многу порано.

Повеќе »

Лирично сместување во срцето на Истанбул: Лир Резиденс

Тука престојот е задоволство, како музика…   На само неколку чекори пеш од плоштадот Таксим, во Истанбул, на крајот на сокакот број 38, се наоѓа „Лир Резиденс“ сместен во познатиот историски објект кој некогаш бил дом на големиот музичар Јорго ...

Повеќе »

Најдобра летна дестинација за вашиот хороскопски знак

Ако сте во дилема за дестинација за ова лето, прочитајте го нашиот хороскоп и бидете сигурни дека ќе го одберете местото кое точно ви одговара на вашиот карактер. Овен Овните сакаат авантура и уживаат во необични нешта како што е ...

Повеќе »