Тег архиви: слабеење

Чај за слабеење од четири природни состојки

Одлична комбинација на состојки кои го забрзуваат метаболизмот и помагаат во процесот на слабеење. Па, доколку сакате да започнете диета со нискокалорична исхрана, овој чај ќе ви помогне побрзо да стигнете до посакуваната цел. За да го подготвите природниот чај ...

Повеќе »

Колку реално „брзо“ може да ги стопиме вишокот килограми

Брзото слабеење на начин на кој добар дел од луѓето си го замислуваат, едноставно не е возможно, освен ако под поимот „брзо“ подразбираме 1 кг неделно. Не постои направа, апче, посебна диета, вежба што ќе ни овозможи брзо да ослабнеме ...

Повеќе »

Како путерот од кикиритки делува на слабеењето

Истражувањето објавено во „Британски журнал за исхрана“ се фокусира на тврдењето дека луѓето кои јаделе путер од кикиритки за појадок, покажале намалена потреба за храна во наредните дури 12 часа! Како путерот од кикитики навистина делува во процесот на слабеење, ...

Повеќе »

Јајцата и слабеењето одат „рака под рака“: 5 причини затоа!

Аминокиселините се основни состојки на протеините, а од сите во јајцата е најважен леуцинот. Токму тој е одговорен за слабеењето. Научниците потврдија дека јајцата ја содржат најбогатата мешавина на есенцијалните аминокиселини. Еве ги клучните 5 причини зашто да конзумирате јајца ...

Повеќе »

Топ 5 природни чаеви кои ефикасно помагаат во слабеењето

Секој од овие 5 најдобри чаеви за слабеење има свои индивидуални, магични својства, од намалување на гладот, забрзување на метаболизмот и забрзано согорување на калории до буквално топење на мастите сочувани во масните клетки. Дополнително, тие помагаат во намалување на ризикот ...

Повеќе »

Лутите пиперки ги „топат“ килограмите: Колку ни се потребни дневно?

Сите оние кои имаат проблем со килограмите, можат да најдат помош во лутите пиперчиња кои не само што го контролираат гладот туку и го забрзуваат слабеењето. Редовното конзумирање на лути пиперки помага во полесно разградување на масните наслаги. Новите истражувања ...

Повеќе »

Три причини зошто не слабеете додека сте на диета

Ништо не е толку фрустрирачко како неуспешна диета која вклучувала здрава исхрана, вежбање, но без никакви резултати. Новите истражувања тврдат дека слабеењето не зависи само од нашата волја и исхраната, туку уште од три клучни фактори. Уморен црн дроб Непожелна ...

Повеќе »

Детокс диета – најдобра детоксикација и „машина“ за слабеење

За овошната детоск диета може да се каже дека е машина за топење на салото. Тоа што овој режим на исхрана го издвојува од другите се протеинските намирници кои имаат значајна улога во топењето на салото. Протеините ги хранат мускулите, ...

Повеќе »

Мит за слабеењето кој ни е преку глава

Се е дозволено, само во мали дози – е изрека која често ја изговараме кога сме на диета. Се разбира, диетата ја одложуваме за после празниците, но истражувањето направено на оваа тема ни доаѓа точно на време и тврди дека ...

Повеќе »

Цимет диета – здраво и брзо слабеење

Циметот е вкусен и здрав зачин кој ефикасно се употребува против многу болести и инфекции. Го подобрува варењето, здивот, позитивно влијае на меморијата, расположението и когнитивните способности. Но циметот има уште една позитивна страна – се користи во диетите за ...

Повеќе »