Тег архиви: Тиквеш

Од целиот регион, „Тиквеш“ со најмногу освоени медали за своите врвни вина

Во рамки на пролетниот дел од најголемиот вински натпревар во Германија – „Мундус Вини“, сите пет пријавени вина од винарската визба „Тиквеш“ освоија медали, и се закитија со 3 златни и 2 сребрени медали. Оваа година, златни медали на овој ...

Повеќе »

„Александрија“ на „Тиквеш“ во ново руво!

Ребрендирани вината „Александрија“ на „Тиквеш“.Еден од најпознатите вински брендови во ново руво! „Тиквеш“ го објави најновото модернизирање на своето продуктно портфолио. Имено, направено е модернизирање и одвојување на популарниот вински бренд „Александрија“ во посебна линија, која покрај добро познатите црвена ...

Повеќе »

Пријатно изненадување за винските ентузијасти – 3 нови вина на „Тиквеш“

Винските ентузијасти добиваат можност да запознаат три комплетно нови вкуса и исклучително винско искуство. Винарската визба „Тиквеш“ пред македонските љубители на виното ги претставува трите новитeта од линијата на вина „Special Selection“ – Cabernet Franc и две вина кои се ...

Повеќе »

Спој на филмската уметност и врвното вино

Поддршка на „Тиквеш“ на домашната и светската кинематографија Познатите имиња на светската кинематографија и бројните љубители на филмската уметност кои присуствуваат на годинешното, 37-мо издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, имаат можност да уживаат во вината на ...

Повеќе »

Импресионирајте со софистициран вински речник

Лесно е да се ужива во виното, но да се зборува за него на вистински и правилен начин може да биде тешко. Сепак, тоа е вештина што може да се развие. Притоа, процесот на совладување на специфичната терминологија што ќе ...

Повеќе »

Винарницата „Тиквеш“ и Игор Илиевски прогласени за „Најкомпанија и најменаџер на годината“ во регионот

Винарската визба „Тиквеш“, втора година по ред, е добитник на европската награда „Најкомпанија на годината“, која по 34-ти пат ја доделува регионалната канцеларија за Југоисточна и Средна Европа на Европското здружение на менаџери и списанието „Еуроменаџер“. Истовремено, генералниот директор на ...

Повеќе »

„Гранд Куве“ на „Домен Лепово“ прогласено за светски шампион меѓу црвените вина

  Македонското вино „Гранд Куве“ на бутик винарницата „Домен Лепово“ од бербата 2013, го потврди своето високо реноме понесувајќи ја титулата “светски шампион” во категоријата црвени суви вина на 58-от меѓународен вински натпревар „Вино Љубљана 2016“. Ова вино, кое е ...

Повеќе »

Вината на „Тиквеш“ со 13 награди и признанија на „Декантер“

  Сите вина на „Тиквеш“ пријавени на најмасовниот светски вински натпревар „Декантер“ во Лондон освоија награди. Од вкупно 16.000 пријавени вина од целиот свет, винарската визба „Тиквеш“ освои вкупно 13 награди, од кои 7 бронзени медали и 6 признанија. Конкретно, ...

Повеќе »

Злато и сребро за две врвни вина на „Тиквеш“ од бербата 2015

Новитетот во портфолиото на винарската визба „Тиквеш“, виното „Александрија розе“ 2015, освои златен медал на годинешниот натпревар „Citadelles du Vin“ што по 16-ти пат се одржа во Бордо, Франција. На истиот натпревар, белото вино „Совињон Бланк Спешл Селекшн“ од последната ...

Повеќе »

Врвните вина на „Тиквеш“ освоија нови 13 медали и признанија за својот квалитет

  На еден од најмасовните и секако најпрестижни светски вински натпревари – „Интернешенел Вајн Челинџ“ (IWC–International Wine Challenge) што се одржува во Лондон, врвни вина на винарската визба „Тиквеш“ освоија 13 медали и признанија, со што го надминаа минатогодишниот успех. ...

Повеќе »