10 врвни технологии кои ги има Ultra Vision Leica камерата на Huawei P40 Pro

Фотографијата е универзален јазик. Од нивното претставување, флегшип моделите на сериите P на Huawei станаа најдобар партнер на аматерите и на професионалците. Секој уред од P серијата нуди уникатно фотографско искуство за своите корисници, благодарение на сè пософистицираниот и моќен хардвер и напредните технологии за сликање. HUAWEI P20 сериите се појавија со идеја да користат физички најголем CMOS сензор во паметните телефони, а HUAWEI P30 серијата ги смени правилата на фотографија со неверојатна близина и чувствителност на светлина. Новиот Huawei P40 Pro доаѓа со Ultra Vision Leica Camera системот и продолжува да ја пишува приказната за совршенството на секој кадар направен со Huawei.

Најголемиот CMOS сензор досега користен во смартфоните Huawei

Колку светлина се пробива преку еден дијамант, има врска со неговата тежина, која се мери во карати. Слично на тоа, обемот на светлина што го затвора сензорот за камера се одредува според нејзината големина и се мери во инчи. Huawei P40 Pro користи сензор од 1/1.28 инчи HUAWEI Ultra Vision кој ги надминува сите претходни сензори на паметните телефони Huawei. Ова ремек дело на оптички дизајн и инженерство им овозможува на потрошувачите високо квалитетни и неспоредливи кадри, овозможувајќи огромни количини на светлина, висок динамичен опсег и низок шум.

HUAWEI Ultra Vision сензорот има резолуција од 50MP и поддржува комбинирање на пиксели (комбинирање на информации од соседните пиксели) за да постигне импресивна големина од 2,44μm по пиксел. Покрај тоа, зелените пиксели на моделот RGGB CFA се заменуваат со жолтите пиксели во моделот RYYB (Red-Yellow-Yellow-Blue), со што се зголемува апсорпцијата на светлината за 40%.

Прецизен автофокус – Full Pixel Octa PD AutoFocus

Секој пиксел од 50MP на Ultra Vision сензорот има 2 фото-диоди за Dual Pixel Diode AF. Новите флегшипи на P40 снимаат кадри со резолуција од 12,5MP и 4-по-1 пиксели. Ова значи дека секој голем пиксел содржи 8 автофокусни фото-диоди, што помага да се фати јасност и точност при слаба осветленост, како и прецизност при снимање на мали подвижни предмети.

Сензор за температура во повеќе бои + AI AWB алгоритам

Ефектот на сензорот за температура во боја, како и алгоритмот AI AWB (AI Auto White Balance) е најзабележителен при снимање на портрети. Заедно, тие работат на постигнување на фина текстура и најпрецизен и интимен тон на кожата. Бројот на канали во боја е зголемен од 3 на 8, поради што точноста на бојата е зголемена на 45%. Софистицираните алгоритми на AI ги оптимизираат портретите со рафинирање на сенките на лицето, како и сјај на косата.

HUAWEI XD Fusion Engine

HUAWEI XD Fusion Engine во голема мера ги подобрува деталите и квалитетот на сликата со комбинирање на податоци од повеќе камери. Исто така, користи семантичко толкување, сегментација и детална обработка на пиксели. Собраните податоци од повеќе камери даваат вредни и детални информации за изложеност, длабочина и др. Вештачката интелигенција прецизно и јасно препознава длабочина, карактеристики на лицето, текстура на кожата. Обработкта на пиксел по пиксел го подобрува bokeh ефектот и динамиката и помага во креирањето на прекрасен портрет.

Periscope SuperSensing Zoom

Хоризонтално поставената перископска 5х оптичка Telephoto камера поддржува 5x оптички зум и 50x дигитален зум. HUAWEI P40 Pro се одликува со првата Telephoto камера со филтер RYYB (Red-Yellow-Yellow-Blue), со што се зголемува приемот на светлина за 40% и се подобрува квалитетот на сликата во услови на ниска осветленост.

Ultra Wide Cine камера

HUAWEI P40 Pro доаѓа со ултра широкоаголна Ultra Wide Cine Camera со 1/1,54-инчи сензор и сооднос 3:2. Поддржани се ISO51200 Ultra Low-light Video и видео со споро движење од 7680fps. Камерата вклучува технологија Sedecimpixel Fusion, која поддржува комбинирање на пикселите до 4,48 μm пиксели, што ја зголемува чувствителноста и резултира со одлично снимање на видео при слаба светлина.

Приближување на звук – Audio Zoom

HUAWEI P40 Pro ја поддржува функцијата Audio Zoom. Трите вградени микрофони – горен, долен и заден дел на паметниот телефон – точно ги доловуваат звуците во вашата околина. Така, кога користите зум, далечните звуци се приближуваат. Системот додава не само амбиентални звуци, туку ги открива и далечните звуци во позадина.

HUAWEI Golden Snap

Благодарение на моќниот чипсет Kirin 990 5G, продуктивноста и можностите на вештачката интелигенција, флегшипите на серијата P40 можат интелигентно да ги идентификуваат и обработуваат предметите во реално време. Новата функција AI Best Moment опфаќа серија динамични слики пред и откако ќе се притисне копчето. Процесорот препознава над 30 пози и над 90 емоции на лицето истовремено. И сето ова им олеснува на корисниците да ја изберат најдобрата фотографија директно од галеријата.

Моќни предни камери

HUAWEI P40 Pro има 32MP селфи-камера со автофокус, IR камера за длабочина, сензор за близина и сензор за амбиентална светлина, сите вградени во еден мал дел на дисплејот. Овие високо-технолошки компоненти го зголемуваат искуството на потрошувачите. Модулот на предната камера одржува автофокус за подобро селфи и јасна прегледност на лицето. Камерата исто така поддржува снимање на 4K UHD видео, како и bokeh ефект за вашите фотографии.

Комбинирајќи ги сите овие иновации, Huawei P40 Pro е ремек-дело и невиден пример за извонредност во фотографијата и видеото. Ги здружува професионалноста и знаењето на научниците, математичарите, фотографите и уметниците од целиот свет. Благодарение на сите нив, секој корисник може да создаде, зачува и сподели непроценливи спомени со висок квалитет.

Овој производ е достапен во продажните салони на Сетек, Нептун и Македонски Телеком.

 

x

Check Also

ОУ „Григор Прличев“ од Охрид со поддршка на Халкбанк доби сензорна градина наменета за ученици со попреченост  

Основното училиште „Григор Прличев“ во Охрид, ја доби првата сензорна градина во ...