Кои модни марки се најпопуларни на социјалните мрежи?

Помина скоро една година по почетокот на вонредната состојба ковид-19 во Европа што бројни последици остави врз модната индустрија. Во текот на целата година највлијателна беше дигитализацијата. Почнувајќи од модните ревии зад затворени врати, до сите поголеми настани, генерално, комуникациската стратегија на брендовите се одвиваше преку Интернет. Но, кој од модните брендови на социјалните медиуми успеа да го искористи максимумот од оваа алатка, доминирајќи во стримингот и на социјалните мрежи?

Диор ја освојува првата позиција во Европа, САД и Кина, потврдувајќи го успехот што ги комбинира модата и киното преку партнерството со Матео Гароне, со многу посветена содржина и одбран маркетинг.

 

Второто место неизменично го делат три модни марки, поточно: во Европа предводи Шанел, во Кина – Луј Витон, а во САД – Гучи.

Третото место припаѓа на Гучи, односно во Америка на Шанел.

Еве ја класификацијата од 1 до 20 место во Еверопа на популарноста на модните марки на Интернет.

 1. Dior
 2. Chanel
 3. Gucci
 4. Louis Vuitton
 5. Saint Laurent
 6. Dolce&Gabbana
 7. Giorgio Armani
 8. Prada
 9. Versace
 10. Fendi
 11. Balenciaga
 12. Burberry
 13. Hermès
 14. Bottega Veneta
 15. Miu Miu
 16. Balmain
 17. Loewe
 18. Moncler
 19. Marc Jacobs
 20. Tom Ford
x

Check Also

ФОТО/Вака се носи кариран дезен на 20, 30, 40, 50 години: Учиме од Кејт Мидлтон и Викторија Бекам

Се ближат празниците кои меѓу другото ги врзуваме и со карираниот дизајн, ...