Месечни архиви: октомври 2017

Тренд на неделата: Џемпер со флорален вез од Springfield

Овој џемпер од Springfield е од оние модни парчиња кои посакуваме да ги имаме сега и веднаш. Впечатлив е по цветниот вез и по ракавите (со врвци), а самата модна марка ни е гаранција дека сме направиле и квалитетен избор. Одлично ...

Повеќе »

Од 3 до 5 ноември: Есенски базар на уникатни современи уметнички творби

Од 3 до 5 ноември во најголемиот трговски центар во Скопје, City Mall ќе биде организиран голем Есенски базар на уникатни современи уметнички творби, кои рачно ги имаат изработено мајстори – креативци. Станува збор за повеќе од 20тина индивидуалци, artisans ...

Повеќе »

Топ 10 модели на високи чизми во впечатлива боја

Високите чизми, над колениците, се омилените обувки за оваа есен/зима, а доколку сте подготвени да внесете бои во есенските денови, одлучете се за нов чифт чизми во црвена, зелена или сина нијанса. Може да се плишани, од „превртена“ кожа, платнени ...

Повеќе »

Барате здрави идеи за појадок? Тогаш овој блог мора да го видите!

Ако сакате здрава храна, ако внимавате на килограмите, ако сте веган или вегетаријанец, сигурно ќе бидете воодушевени од блогот и Инстаграм профилот „One slice more“ кој го води „обожавателката на појадок“, Сара. Иако таа сама не е вегетаријанец, сака да ...

Повеќе »

Кампањата „Јас внимавам“ со убав гест изненади две училишта во Охрид

Националната кампања „Јас внимавам“ која секој месец ги потсетува граѓаните дека треба да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи без исклучок, овој пат се посвети на најмладите учесници во сообраќајот, учениците од две училишта во Охрид, ОУ Христо Узунов и ...

Повеќе »

За Ноќта на вештерките: Напревете страшно фенерче од ананас наместо од тиква

Длабењето на тиква не е баш лесна работа, особено кога знаеме дека супер „страшен“ ефект може да се постигне и со ананас. А и баш е фенси! Според трендовите од Пинтерест, годинава ананасот најчесто ја заменува улогата на тиквата. Најпосле, ...

Повеќе »

Плишано фустанче од Bershka вредно за внимание

Погледнете го ова розово плишано фустанче од Бершка во кимоно стил. Веруваме дека многу брзо ќе се распродаде. Фустанчето со преклоп има макси должина и може да се носи во секоја свечена пригода, но лесно од него може да направиме ...

Повеќе »

Fit Games викендов ги спои најиздржливите на едно место

Во саботата на тениското игралиште до Protein Lab се одржа натпревар во функционален фитнес/кросфит под името Fit Games каде учесниците имаа можност да се дружат и да ги одмерат силите во 8 вежби од напредно ниво. Учество во натпреварот земаа ...

Повеќе »

Идеи за декорирање на домот за Ноќта на вештерките

Пред нас е забавната Ноќ на вештерките за која, ако не поради нас самите, тогаш за нашите деца домот го украсуваме со изрезбани тикви. Но, не мора да се само тикви, може за замена да употребиме жолти пиперки-бабури, балони, или ...

Повеќе »

На плоштад во Скопје, уловена Златна Рипка вредна 100.000 денари  

Во тек на акцијата –„ Месец на среќата“ на Државна лотарија на Македонија, на Плоштад во Скопје, покрај бројните добивки до 5.000,00 денари, на различни игри на среќа, уловена беше и првата Златна рипка која на Христина Стефановска и донесе ...

Повеќе »