Дневни архиви: 05/10/2017

Утре започнува Киненова фестивалот на дебитански филмови: Специјален гостин Жарко Лаушевиќ

Второто издание на фестивалот за дебитантски филмови „Киненова“ започнува утре во кино „Милениум“ со проекција на филмот „Мажите не плачат“, на босанскиот дебитант Ален Дрљевиќ, психодрама која говори за поствоената траума. На отворањето на фестивалот присутните ќе имаат можност да ...

Повеќе »

10 модели на плисирани сукњи за есен 2017: Еве каде ќе ги најдете најубавите!

Сукњите со плисиран крој остануваат во тренд и оваа есен/зима, а во колекциите на популарните модни марки ги наоѓаме најчесто со миди должина. Лесно се прилагодуваат на различните стилови и на пригодите на кои ги носиме, па можат да направат ...

Повеќе »

Огромен интерес за фестивалот на Новиот германски филм

Буквално пред преполна сала беше успешно отворен 13от по ред фестивал на Новиот германски филм. Турканици на врата од киното Милениум за филмот „Чик“ кој го означи стартот на фестивалот. Веќе од денеска (5 октомври), фестивалот се сели во киното ...

Повеќе »

Улична мода: Инспирирајте се од стилот на парижанките

За време на модната недела во Париз, парижанките покажаа што е трендовско и како тоа да се носи. Комбинации во кои доминираат карираните материјали, црвено од „глава до стапалата“, кожени панталони во силни бои, чизми над колениците, модни додатоци кои ...

Повеќе »

3 сакоа од Zara кои вреди да ги погледнете

Сезоната на постудени денови е пред нас, а доколку сакате да останете „жешки“ во стилот, Зара ги има потребните модни парчиња. Со новиот тренд водич наречен Iconic Blazers, шпанската модна марка ги промовира сакоата од есенската колекција. Ние одбравме 3 кои ...

Повеќе »