Дневни архиви: 27/11/2017

Сите ја сакаме моцарелата, но како да ја направиме (лесно) сами

  Класичната верзија на популарното сирење моцарела се прави со млеко од крава.  Ама моцарелата е уште подобра ако најдете млеко со голем процент на масти за уште поделикатна верзија. Од намирници ќе ви бидат потребни – 1 1/2 лажички лимонска ...

Повеќе »

Ладно е, фиоките треба да си ги обновите со хулахопки на акција

Надвор е ладно, дефинитивно треба да размилсувате како да ги обновите фиоките со нови хулахопки. Пенти Манија е вистинскиот избор за да си подарите нови хулахопки за вас. Класичните хулахопки во сите бои може да ги купите со тоа што ...

Повеќе »

За мерак: Тиква полнета со говедско месо и со ориз

Ви здодеа од некреативни оброци? Ова неодоливо јадење се подготвува едноставно, а е вистинско задоволство за целото семејство. За подготовка потребно е – 1 тиква, 500 грама говедско месо, 50 гр ориз, 1 кромид, 1 морков, лажичка мелен бибер, лажичка ...

Повеќе »

Спас за сувата кожа – зимска маска од мандарини

Зимата е сезона на цитруси, а тие не се само добри за здравјето, туку и за кожата. Цитрусите се идеални за нега на кожата, па овој едноставен рецепт би бил правилен избор за спас за сувата кожа. Од мандарината отстранете ...

Повеќе »

Листа на желби: Шалот со бисерчиња од Зара

Во зимската колекција на Зара вниманието ни го привлече елегантниот шал со аплицирани бисерчиња. Станува збор за црн шал од кои „светкаат“ бројни мали бисери кои се хит за сезоната зима 2017/2018. За поелегантен изглед го комбинираме со „парти“ фустани ...

Повеќе »

Стилизирани и топли: Најубавите капи ги има во MISS SPICE ACCESSORIES

Во овој период од годината секогаш мислиме на стилизираните капи кои се најпосакуван и најпрактичен моден додаток. Дека топлите капи се хит на сезоната есен/зима 2017 сведочат и бројните модни блогерки и познатите трендесетерки кои со задоволство ги носат. Додаваат ...

Повеќе »

Време е за предимензиониран шал – модерни „ќебенциња“ што не топлат!

Големите шалови како ќебенца се задолжителен моден додаток за зима 2017/2018. Ги наоѓаме во колекциите кај лускузните модни марки, но и кај популарните „хај стрит“ бреднови. Што поголем е шалот – тоа подобро за задоволување на трендовскиот изглед. А и ...

Повеќе »

Топ 7 трендови за уредување на домот за 2018 година

Барате инспирација за уредување на домот? Еве што велат трендовите за 2018 година за внатрешно уредување и дизајн. „Зачинете“ ја кујната со бои Додека белите кујни беа многу популарни во годинава која изминува, како и две -три години претходно, во ...

Повеќе »