Дневни архиви: 11/01/2018

Како да направите пица Маргерита по оригиналниот рецепт

Рафаеле Еспосито се смета за таткото на популарната и наједноставната пица наречена Мергерита. Според сочуваните документи, прочуената пица Маргерита  за првпат е создадена во 1899 година од готвачот Рафаеле Еспосито, сопственик на пицерија во Неапол кој бил повикан да направи ...

Повеќе »

3-дневна „детокс“ диета за здраво почнување на новата година

Диетата трае три дена, доволно за целосна и темелна детоксикација на организмот во постпразничниот период. Диетата се базира на зеленчук и овошје, а за само три дена ќе се ослободите од прекумерната слатка и мрсна храна конзумирана за време на ...

Повеќе »

Стара Нова година со џез забава и Џон. И. Апелгрeн во „Маракана“

Дочекот на Новата година по Јулијанскиот календар кај нас, а и во некои соседни земји е традиција . Познат е како Стара -Нова година, а пракса е да се празнува во кафeaна на 13 јануари. Еден поинаков дочек на Стара- ...

Повеќе »