Дневни архиви: 06/02/2018

Медицинска диета – диетен режим кој ги топи килограмите за 15 дена

Таканаречената медицинска диета повторно се врати во мода, а ветува брза загуба на килограмите (дури од 7-14 килограми за 15 дена). Диетата е смислена од кардиологот Херман Тарновер, уште во 50-те години, за потребите на своите пациенти со срчеви заболувања. ...

Повеќе »

MANGO ги има најубавите чантички со цветен принт за пролет 2018

Шпанската „хај-стрит“ модна марка Манго во колекцијата за пролет/лето 2018 ни носи елегантни, шармантни и шик чанти со флорален принт. Интересни се и комбинциите на бои, но и на принтови и различни „игри“ на темата – цветови, кои се комбинираат ...

Повеќе »

Отворен конкурсот за стипендиите „Борис Трајковски“ за четиригодишно школување во гимназијата „Нова“

Фондацијата „Борис Трајковски“ и Меѓународното училиште „Нова“ по 14. пат го распишаа конкурсот за стипендии за четиригодишно школување во гимназијата „Нова“. Повикот е отворен до 22 февруари и може да се пријавуваат деветооделенци  од цела Македонија кои се со одличен ...

Повеќе »

Што значи DevOps за Вас како ИТ професионалец и за Вашата организација

На ИТ пазарот во последно време се јавува голема потреба од релативно нов профил кој станува доста актуелен во светот но и кај нас, а тоа е DevOps. Заради комплексноста на работата во компанијата при процесот на создавање на софтверскиот ...

Повеќе »

Springfield ни носи весела пролет: флорални и тропски принтови и пастелни нијанси

И како едвај да не ја чекаме пролетта! Модната марка Springfield ни најавува супер расположение благодарение на модните парчиња кои ни ги носи, а на кои доминираат цветните мотиви, пеперутките, тенките риги, тропските притеви…, и преубави нежни нијанси. Од материјалите пак, ...

Повеќе »

Предимензионираните очила се „аут“ за пролет/лето 2018, на сцена се – тенките „скини“ оквири

Долго време се шпекулира дека Канје Вест е личниот стилист на Ким Кардашијан и дека редовно ја предупредува за новите трендови. Нема ништо чудно во тоа, откако ја видовме и неа, како и цела армија на „клонови“ на Ким, како ...

Повеќе »

Натали Портман позира за новата пудра од Диор – Diorskin Forever Undercover Foundation

Актерката Натали Портман блесна во новата рекламна кампања за луксузната козметика Диор, рекламирајќи ја новата течна пудра Diorskin Forever Undercover Foundation. За изгледот на глумицата се погрижи креативниот директор на Диор мејкап, Питер Филипс. Новиот производ од Диор ветува 24-часовна целосна ...

Повеќе »