Дневни архиви: 12/02/2018

Намирници кои предизвикуваат надуеност на стомакот

Што да се прави со надуениот стомак? Надуениот стомак претставува мака за многумина од нас. Не само визуелно, туку и чувствуваме од него „тешкотија“. Надуеноста на стомакот лесно се отстранува доколку од дневното мени ги отстраните следниве намирници, односно доколку ...

Повеќе »

Шведска диета: Мени за брзо топење на мастите

Пресврт во препораките за исхраната доаѓа по објавените резултати од двогодишното големо истражување направено во Шведска. По истражувањето, шведските доктори доаѓаат до заклучокот дека „путерот, маслото, маслиновото масло, полномасната павлака и јогурт, па и сланината не се штетни намирници. Вистината ...

Повеќе »

Што да подарите за Денот на вљубените? Fashion Group има совршена понуда (од брендовите MANGO, women’secret и PARFOIS)

За да ви го заштедиме времето кое би можеле да го потрошите талкајќи низ продавници за да го одберете соодветниот подарок за Денот на вљубените, но секако, и за да ве инспирираме во изборот и да ви препорачаме подароци кои ...

Повеќе »

7 мали чантички од пролетната колекција на Zara

Нова чантичка секогаш добро ни доаѓа, особено ако е слатка како овие пролетни чантички од Зара. Трендот на мали чанти (кои се практични за носење) оваа пролет продолжува кај Зара. Меѓу бројните модели издвојуваме 7 кои најмногу ни се допаднаа, ...

Повеќе »

Најслатките детски ноќни лампи ги најдовме во IKEA

Познато е, децата сакаат навечер да заспиваат со дискретна светлина во собата, а и доколку во текот на ноќта се разбудат би сакале повторно да има некакво „светленце“ кое ги протерува евентуалните стравови од темнина, но и од замислените „чудовишта“ ...

Повеќе »

Започнува со работа првата македонска Асоцијација за е-трговија

Електронската трговија претставува мотор за подобрување на економската состојба на една земја и придонесува кон зголемување на ефикасноста и намалување на невработеноста. Електронската трговија е од ислучителна важност и за намалување на сивата економија во Република Македонија. Во Република Македонија ...

Повеќе »

Колекција која нетрпеливо ја очекуваме: Келвин Клајн и Енди Ворхол

На крајот на минатата година Келвин Клајн ја објави соработката со Здружението Енди Ворхол, а првите фотографии од резултатите од соработката се појавија. Станува збор за соработка која ќе трае до 2020 година. Според договорот меѓу Клајн и Здружението Енди ...

Повеќе »

Балетанки во пролетните колекции на Mango и на Zara

Судејќи според моделите на чевли кои доминираат во пролетните колекции на популарните модни марки, практичните балетанки, кои се многу удобни за носење, остануваат во тренд и во сезоните пред нас.   И среќни сме што е така! Доколку сакаме денот ...

Повеќе »

4 кошули од &Other Stories што ќе ги носиме оваа пролет

Уште малку повеќе од еден месец и пролетта ќе пристигне, а до тогаш „шетаме“ низ продавниците, ги меркаме новите парчиња и ги разгледуваме каталозите на популарните модни марки кои ветуваат весела пролетна модна игра. 4 пролетни кошули од „хај-стрит“ модната ...

Повеќе »

3 рецепти за колачиња во форма на срца за Денот на вљубените

Три супер идеи да подготвите симболичен и вкусен десерт за Денот на вљубените, и така да ја покажете вашата љубов. Чоколадни срца Потребни намирници – 2 јајца, 4 лажици шеќер, 6 лажици млеко, 6 лажици масло, 1 ванилин шеќер, половина ќесичка ...

Повеќе »