Дневни архиви: 14/02/2018

Во чест на Св. Трифун – заштитникот на лозарите и винарите: Традиционално закројување на лозјата на „Тиквеш“

Винарницата пред утврдениот рок исплати близу 70% од вкупната вредност од откупеното грозје, надминувајќи го законски утврдениот минимум   Со сите традиционални обичаи, во присуство на голем број партнери, соработници, членови на управниот одбор и менаџментот, како и вработени и ...

Повеќе »

Користењето мобилен телефон при возење е голем ризик фактор за безбедноста во сообраќајот

Ризикот од сообраќајна незгода е четирикратно поголем доколку се користи мобилен телефон за време на управување со моторно возило. Токму заради овој факт, кампањата „Јас внимавам” која своите активности ги насочува кон зголемувањето на јавната свест за поголема безбедност во ...

Повеќе »

По повод Денот на вљубените: Над 1500 писма испратени преку Љубовната пошта на Скопје сити мол

Вистинска љубовна еуфорија деновиве владееше во Скопје сити мол. Повеќе од 1500 писма се испратени досега како дел од кампањата „Испрати љубов“ која по повод Денот на вљубените ја организира молот. „Љубовната пошта“ во трговскиот работи континуирано и посветено, со ...

Повеќе »

Моќен протеински шејк за после тренинг

За подобри разултати од вежбањето и за дефинирање на мускулната маса многу е важно што јадеме, осносно пиеме, по тренингот. Оваа протеинска напивка ќе ви помогне побргу да стигнете до посакуваната цел – отстранување на мастите и дефинирање на мускулната ...

Повеќе »

Тексас колекција од H&M: Едни поразлични фармерки и јакни

Модниот гигант H&M ја лансираше кампањата за пролетната колекција посветена на тексасот. Со оглед на тоа дека колекцијата има најразлични тексас парчиња, од H&M предлагаат да комбинираме тексас со тексас и на тој начин да ја искажеме нашата индивидуалност. Во „игра“ и ...

Повеќе »

Неколку занимливости за Свети Трифун, славата на лозарите и гостилниците

Во православниот свет, 14.февруари се слави свети Трифун, за кого се верува дека ги заштитува селата, населбите и градовите од поплави, дека е чувар на лозјата и другите ниви од различни штетници. Свети Трифун е слава на лозарите и гостилниците, а ...

Повеќе »

Асоцијација на менаџери на Македонија го одржа ексклузивниот настан со Дарко Марковиќ

Во понеделник, 12 февруари, во хотел Арка во Скопје во организација на Асоцијацијата на менаџери на Македонија, за прв пат во Македонија, се одржа ексклузивен настан од страна на најдобриот мотивациски говорник на Балканот, Дарко Мирковиќ. „Асоцијацијата на менаџери на ...

Повеќе »