Дневни архиви: 15/02/2018

Кристи Тарлингтон ја претстави новата колекција од H&M

Супермоделот од 90-те години, денес 49-годишна убавица, Кристи Тарлингтон, е лице на новата кампања на Х&М за пролетната колекција насловена Conscious. Колекцијата е дизајнирана од рециклиран полиестер и органски лен. За модните парчиња H&M исто така употреби  ECONYL®  и рециклирано ...

Повеќе »

Какво вино со какво сирење „оди“ – совршени парови

Кравјото, овчото, козјото или мешаното сирење, тврдо или меко, младо или старо – тоа е совршен партнер на виното, бело или црвено, суво или слатко, ароматично или не, младо или „отстоено“, пенливо или мирно. За страсно да се „бакнат“ сирењето ...

Повеќе »

Зимски колач од чоколада, портокал и цимет

Познато е дека чоколадата и портокалот одлично се надополнуваат, а особено ни изгледаат примамливи овие вкусови за време на зимските денови. И ако на тоа додадеме уште цимет – пред нас имаме совршен колач. За тестото – 3 јајца, 80 ...

Повеќе »

Се отвора 17-тиот Зимски салон

Седумнаесеттото издание на „Зимски салон“, врвната изложба на дела од автори од Македонија и странство ќе биде отворена на 16ти февруари, (петок), 2018 година во Чифте Амам со почеток во 20 часот. Годинешната зададена тема на која се работени делата ...

Повеќе »

Совршен појадок: Домашни кекси од банана и овес

Кексите од банана и овес се совршени за појадок, иако може да понесеме од нив и на работното место, за здрав меѓуоброк.  Намирници – 2 зрели банани, 100 грама овесни снегулки, малку лешниици. Подготовка – Излупете две зрели банани, исечете ...

Повеќе »

Започнува најголемиот детски ликовен конкурс на Ладна

Започнува добро познатиот детски ликовен конкурс на Ладна, кој ќе ги однесе најсреќните добитници, заедно со нивните семејства на тридневно уживање во Дизниленд во Париз. Децата оваа година имаат за задача да ги нацртаат своите замисли на темата: „Крај вода ...

Повеќе »

Како најдобро да го заштитите вашиот дом или деловен простор

Во денешно време се јавува сѐ поголема потреба од обезбедување на домот, работното место, личното и семејно обезбедување, кои стануваат неопходен предуслов за мирен и спокоен живот заштитен од надворешни и внатрешни опасности. Најдоброто решение е инвестирање во професионални услуги ...

Повеќе »

Диета со 1.400 калории: Ослободете се од вишокот килограми за само 2 недели

Губење на килограмите не смее да се одвива со гладување, туку со умерено и избалансирано мени. Само на тој начин може да останеме во добро расположение во текот на диетата, да не му наштетиме на здравјето, да не се чувствуваме ...

Повеќе »

Љубовен хороскоп за февруари: Девицата, Рибите, Близнаците и Стрелецот – најпогодени

Со влегувањето на планетата Венера во знакот на Риби, на 10-ти февруари, веќе ја чувствуваме потребата за поголема нежност, потврда на емоциите и емоционална блискост. Тоа е поради позицијата на Венера која нè прави сочувствителни и чувствителни на повикот на ...

Повеќе »

Eve Discovery: Нова специјална колекција мириси од AVON за засилување на емоциите

Колекцијата Eve Discovery Collection содржи три луксузни мириси креирани од светски познати парфимеристи Животот е колекција од приказни. Секој ден претставува нов предизвик, со нови улоги кои треба да се одиграат. По успешното лансирање на двојниот мирис Eve Duet кој ...

Повеќе »