Дневни архиви: 04/05/2018

На 6-ти мај Скопје ќе бие во ритамот на Виз Ер Скопски маратон

14-от Виз Ер Скопски маратон повторно ги урна своите рекорди со преку 10.000 пријавени од 58 земји од светот. Тие ќе ги заземат своите позиции на стартот на патеката на 6-ти мај во 08.30 часот и со самото свое учество ...

Повеќе »

Morion – ново место во центарот на градот за љубителите на луксузен накит

Вчера на ул. Никола Вапцаров бр.2 се отвори првиот салон за луксузен накит на Балканот и во Европа од брендот Morion. Со сечење на црвена лента свечено беше започнато отворањето на кое присуствуваа голем број луѓе, како и гости од ...

Повеќе »

Денови на филигранство и накит

Занаетчиската комора Скопје во соработка со Скопје Сити Мол, по четврт пат го организираат настанот „Денови на филигранство и накит“, со кој сакаат да се даде поддршка на зачувувањето на културната традицијата но и да им дадат можност на занаетчиите ...

Повеќе »

Тренд на неделата: Патики #KiriUp од Timberland

Долку сте во потрага по фраерски и квалитетни патики – еве го вистинскиот одговор! Патиките #KiriUp од колекцијата пролет/лето 2018 на Timberland се наш фаворит за оваа сезона.   Совршени за за секакви „кежуал“ пригоди, а толку се удобни за ...

Повеќе »

Кое време е најподогно за вежбање за најефикасно слабеење

Американскиот совет за вежби ги објави студиите во кои се вели дека вежбачите кои тренингот го прават наутро, веднаш по будењето, се најпосветени на својата цел и поверни се во следењето на тренинг-рутината отколку оние кои вежбаат подоцна во денот. ...

Повеќе »

Од Тибет во Македонија: Кордицепс – „источна вијагра“ и природен антибиотик

Кордицепс синенсис е една од ретките габи, а најпотентна е онаа од Тибет. Кордицепс-МРЛ е токму од таму. Таа расте во еден вид гасеница, над 3000м. надморска висина и излегува во доцна пролет или на лето, кога ќе се стопат ...

Повеќе »

Листа на желби: Омбре креација од модното студио „Кадора“

Ако сте во потрага по софистицирана креација за свечена пригода, посетете го модното студио „Кадора“. Уште кога завладеа со модната сцена во 2016 година, беше јасно дека омбре стилот својата популарност ќе ја оправда и во сезоните кои следуваат. Омбре ...

Повеќе »

Дуке Бојаџиев најавува неколку пријатни доживувања за публиката во Скопје

Во рамките на двата престојни концертни настапи на Дуке Бојаџиев со наслов „Сон, верба, љубов“ на 11ти и 12ти мај во Македонската филхармонија, авторот покрај веќе најавената програма подготвува и неколку пријатни доживувања за публиката. Концертот ќе го отвори со ...

Повеќе »

Карли Клос ја рекламира новата колекција на накит од Swarovski

Одбележувајќи две години како лице на Swarovski, топ моделот Карли Клос, повторно се врати во новата кампања на оваа марка за да ја презентира новата колекција за лето 2018. Русокосата 25- годишна манекенка од фотографиите шармира во новите парчиња накит, вклучувајќи ...

Повеќе »

Ријана во Вог зборува за прифаќањето на своето тело

Пејачката Ријана ја краси јунската насловна страница на американскиот Вог. Фотографирана е од Мерт&Маркус, а облечена е во фустан од летната колекција на Долче&Габана. За едиторијалот Ријана го покажува своето тело во костим за капење од Стела Мекартни. Модниот уредник ...

Повеќе »