Дневни архиви: 15/05/2018

Најоткачените идеи за палачинки кои можете сами да ги направите

Нема човек кој не се радува на палачинки. Солени, слатки, со крем или со џем, на нашето поднебје секогаш биле едно од омилените домашни задоволства и со нетрпение сме ги чекале кога ги правеле нашите баби или мајки. Но потоа, ...

Повеќе »

Kарактерот на жената е обоен во различни нијанси, знаете ли која е вашата?

Секоја, ама баш секоја жена е убава на свој, посебен начин. И секоја жена заслужува да го знае тоа и да знае како да го истакне. А македонските жени? Токму затоа, многу од нив веќе се заљубија во новата линија ...

Повеќе »

Европските лидери ќе пијат врвни македонски вина од „Тиквеш“ и „Домен Лепово“

Премиерите и министрите на 28-те земји членки од Европската Унија, како и нивните колеги од земјите кандидати за членство од регионот, кои ќе учествуваат на претстојниот, според многумина, исклучително значаен самит за европската перпектива на Западен Балкан што ќе се ...

Повеќе »

Одлична посетеност на промоцијата на Македонија како филмска дестинација на Канскиот фестивал

Голем број филмски професионалци го посетија македонскиот штанд на престижниот Кански фестивал каде беше промовирана нашата земја како дестинација за снимање на филмови и беа претставени домашните остварувања кои годинава се дел од оваа реномирана манифестација. На присутните им беа ...

Повеќе »

Македонскиот инструментален состав „Chromatic Point“ утревечер во Станица 26

Утревечер, на 16 мај, со почеток во 21 часот, во ноќниот клуб Станица 26, во организација на 3Гонга ќе настапи македонскиот инструментален состав „Chromatic Point“. Оваа музичка група свири инструментален етно прогресив метал. Членовите на бендот Душко Ичев на клавијатури, ...

Повеќе »

Трендовски костими за капење за лето 2018 од Mango, H&M и Zara

Време е полека да почнеме да се подготвуваме за најубавиот период од годината – летните одмори. Одберете си го вашиот нов, трендовски костим за капење на време. Убава понуда на едноделни костими за капење најдовме во летните колекции на модните ...

Повеќе »

Чага – „Дар од Бога“ природен ресурс за кожата

Чага е неверојатно моќна лековита габа. Таа содржи највисоки нивоа на антиоксиданси (35000 единици супероксид дисмутаза, најважен ензим за уништување на слободните радикали, како и бета-глукани), богата е со витамините А, Ц, Б, Д, К и Е, со минерали (манган, ...

Повеќе »

Топ моделите ја слават 90-от роденден на Мики Маус

Прославувајќи ја 90 годишнината од роденденот на легендарниот цртан лик Мики Маус, топ моделите позираат поврзувајќи три уметности – филмот, модата и музиката. Фотосесијата е насловена „Мики Маус&Јас“, а фотографиите ќе се објават во истоимената книга. Во проектот учествуваат Хејди ...

Повеќе »

Кара Делевињ ги претставува трендовите на невестински фустани

Топ моделот Кара Делевињ ја краси насловната страница на британскиот Вог, додека во едиторијалот ги презентира трендовите на венчални фустани за летната сезона, како и на невестинските модни додадоци. Трендовите вклучиваат и екстравагатни капи, необични велови, но и модели кои ...

Повеќе »