Месечни архиви: јуни 2018

Македонски и грчки ликовни уметници ќе работат заедно во Струга

Здружението на граѓани „Концепт“ од Скопје го најавува одржувањето на првата ликовна колонија со наслов „Културен мост“ на која од 30 јуни до 5. јули во Струга ќе учествуваат ликовни уметници од Грција и од Македонија. Целта на колонијата е ...

Повеќе »

Мора да ги пробате: Армоника тиквички

Ова летно јадење подгответе го за ручек или за вечера и уживајте во неповторливиот вкус. Од намирници потребно е – 2 тиквички со средна големина, 100 грама шунка или сланина, 150 грама крем сирење, 50 грама моцарела или некое друго ...

Повеќе »

Изглед на денот: Бела Хадид во екстравагантна модна комбинација

Бела Хадид е одговорна за лансирањето на повеќе модни трендови, но овојпат изгледа и повеќе од шик. Манекенката во Рим се појави облечена во ектраваганта бела модна комбинација. Деколтето паѓа во преден план, но и уште еден посебен детаљ – ...

Повеќе »

Претставена е новата колекција на ИКЕА во сорботка со НАСА

Гигантскиот производител на мебел Икеа за својата нова колекција ги здружи силите со НАСА. Резултат? Претпоставувате… Станува збор за колекција која е инспирирана од вселената. Колекцијата насловена RUMTID е дизајнирана за модерни мали простори, додека самите производи се дизајнирани на тема ...

Повеќе »

Анџелина Џоли во модно издание кое потсетува на стилот на Меган Маркл

Дали Анџелина Џоли го ископира стилот на Меган Маркл? Од изборот на нежната сива нијанса, до моделот на шапката и чантата, секако дека модниот избор на Џоли потсетува на модните избори на војвотката од Сасекс. Глумицата изгледаше кралски елегантно кога ...

Повеќе »

Сите шапки кои ги носеше Меган Маркл

Шапките зедоа многу значајно место во стилот на војвотката од Сасекс. Но, шапките се и еден од најважните модни детаљи кога станува збор за кралското семејство. Откако беше официјализирана врската на Меган Маркл и принцот Хари, па до свадбата и ...

Повеќе »

Новоотоворена кафетерија Coffee factory во центарот на Скопје

Професионални баристи ќе го приготвуваат вашето кафе   Утре (петок), на 29 јуни, по 11 часот ќе биде отворена третата по ред скопска кафетерија Coffee Factory на улица Македонија спроти спомен куќата на Мајка Тереза. Овие три локали спаѓаат во ...

Повеќе »

Костими за капење со точкаст принт кои ги обожаваме!

Точкастиот принт оваа сезона е најпопуларен и го гледаме и на облеката и на модните додатоци. Но пријатно сме изненадени што го најдовме и на костимите за капење од летните колекции на популарните модни марки. Принтовите се различни – од ...

Повеќе »

Fluff Yeah – летна колекција на сандали од UGG

UGG ја претстави новата колекција насловена Fluff Yeah која содржи сандали украсени со вештачко крзно. Сандалите се од овча кожа, меки се и пријатни за носење, а со еластичната лента е осигурана цврстината и стабилноста на секој чекор. Достапни се во ...

Повеќе »

Костими за капење од Levi’s за забавно лето

Костимите за капење од Levi’s ќе бидат вистинско освежување и за миговите поминати на плажа, но и за дневни модни комбинации. Трендот на логоманијата го гледаме и во новата колекција на костими за капење од Levi’s. Костимите се достапни во три верзии ...

Повеќе »